BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
27. október 2023

Inšpirujte sa pri zariaďovaní interiéru ocenenými projektmi

Hľadáte inšpiráciu na zariadenie svojho nového bytu u profesionálov? Pozrite sa na slovenské interiéry, ktoré sú podľa odborníkov tie najzaujímavejšie a najinovatívnejšie.

Tie najlepšie slovenské interiéry hodnotila porota súťaže INSAID AWARDS, ktorá oceňovala zaujímavý interiérový dizajn a architektúru interiérov už po štvrtý raz.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže INSAID AWARDS, ktorej generálnym partnerom je ITB Development, prebehlo 20. októbra v rámci festivalu INTEBOLD. Z celkového množstva 96 prihlásených prác (vrátane 26 študentských) sa porota rozhodla udeliť ceny v piatich profesionálnych kategóriách, tri študentské ceny a dve špeciálne ceny – cenu poroty za inovatívny prístup a cenu za kreativitu.

Porotu tvorili architekti a interiéroví dizajnéri v zložení Štefan Polakovič (SK), Davina Preca (MT), Martin Thörnblom (AT), Lenka Petráková (UK/SK) a René Pier (DE), ktorí hodnotili v dvoch kolách – na základe prihlášok a následne aj osobnou návštevou TOP 15.

Ocenenia si odniesli interiéry rôznych typov – od súkromných rezidenčných projektov šlo aj o office či horeca priestory, zdravotnícke zariadenia či predajňu. Poďme sa teda pozrieť, ako vyzerajú najzaujímavejšie ocenené projekty, a ktoré architektonické prvky na nich porota ocenila. Veríme, že dávku inšpirácie pri zariaďovaní vlastných interiérov si môžete odniesť zo všetkých z nich.

Ocenené slovenské interiéry

Privátny interiér Skyflat

Moderný minimalistický interiér bytu farebne reflektuje okolitú zástavbu širšieho centra mesta. Oblé tvary, ktorými je typický exteriér budovy preniesli architekti aj do interiéru, kde ich využívajú v podobe jedinečných prvkov, ako je levitujúca zaoblená vstavaná sofa či oválna betónová vaňa zapustená do pódia v spálni. Porotkyňa Lenka Petráková ocenila komplexný návrh interiéru, ktorý kombinuje rôzne funkcie. „Nešlo tu len o jednoduché dekorovanie či zariadenie daného priestoru – premyslenými a funkčnými detailmi optimalizujú nepravidelný pôdorys a vytvárajú originálne, vzájomne prepojené prvky,“ vysvetľuje.

 

Kancelária Lighting Beetle* v Pradiarni 1900

Štúdio Lighting Beetle* využilo nové priestory Pradiarne 1900, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, na vytvorenie inovatívnej kancelárie, ktorá nebude pôsobiť ako korporát. „Kancelária využíva otvorené industriálne priestory, ktoré inovatívnymi prvkami, ako je zavesený mezanín, rozdeľuje na tri zóny s rôznym účelom – „open space“ na prácu, „black box“ na uzatvorené schôdzky, a „rest zóna“ na oddychové aktivity. Jednoduchosť a funkčnosť podčiarkli čierno-bielou farebnosťou a minimom výrazných detailov,“ hodnotí porotca Štefan Polakovič.

 

Bistric Restaurant

Interiér reštaurácie okrem vizuálna vyzdvihuje hmat, sluch a čuch ako netypické zmysly vnímania interiéru. Využíva preto mnohé prvky a príjemne pôsobiace materiály. „Interiér reštaurácie nešiel cestou jedného výrazného detailu, ale naopak, kombinuje mnohé prvky. V konečnom dôsledku tak návštevníkovi prináša možnosť vnímať ho ako celok,“ hovorí porotkyňa Davina Preca.

Nemocnica Bory

Moderné zdravotnícke zariadenie využilo jedinečnú farebnosť: základnú bielu schému architekti doplnili podlahou v tmavších zemitých tónoch. Každé oddelenie má zároveň svoj farebný odtieň, čo je nielen vizuálne zaujímavým, ale aj praktickým prvkom, keďže pomáha pacientom k lepšej orientácii. „Dôležitú úlohu v dizajne zohrávajú nábytkové prvky, ktoré museli naplniť aj požiadavku na vysoký hygienický štandard,“ dopĺňa René Pier, člen poroty.

Concept store SOM STORE

Concept store s výberom tvorby slovenských a českých módnych dizajnérov vychádzal pri návrhu interiéru z témy hľadania paralely medzi tvorbou architekta a tvorbou módneho dizajnéra. Nosným ideovým prvkom je tvar písmena X, ktorý vytvára plošný raster a vďaka natočeniu stien sa pri prechádzaní priestorom odkrývajú jednotlivé kolekcie. Základným stavebným prvkom predajne je surový sadrokartónový oceľový profil, ktorý je však využitý atypickým spôsobom, kedy sa z neho postupne skladajú celé element/steny v priestore bez dodatočnej povrchovej úpravy. Výber architektonických riešení oceňuje aj René Pier: „Nevšedný dizajn celej predajne dokáže prilákať zákazníkov, kompozícia pri prechádzaní priestorom postupne odhaľuje vystavené produkty a farebná neutralita zas pomáha vyniknúť jednotlivým modelom,“ hodnotí.

Ako sa inšpirovať?

Či sa už pri zariaďovaní vlastného bývania rozhodnete sledovať aktuálne trendy alebo sa inšpirujete ocenenými projektmi od zvučných mien, je dôležité myslieť na to, aby váš interiér reprezentoval vašu osobnosť a napĺňal vaše potreby. Staviť môžete na aktuálne populárny minimalistický štýl, ale pokojne aj niečo veľkolepé.

Aj pri bývaní v Čerešniach môžete pri zariaďovaní interiéru staviť na prvky a farebnosť, ktoré budú korešpondovať s jedinečným rázom exteriérovej časti. Príďte sa pozrieť, ako vyzerajú naše vzorové byty, ktoré nadväzujú na hravosť a invenčnosť celých Čerešní a ukážu vám, že ani po prekročení prahu bytu sa vycibrenosť dizajnu a architektúry nekončí.

Ďalšie novinky