BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
28. máj 2024

Detské ihriská pomáhajú pri socializácii najmenších

Blíži sa Deň detí a s ním aj množstvo väčších formálnych alebo menších kamarátskych osláv a šantenia. Ak váš drobec ešte nechodí do škôlky, o zábavu s rovesníkmi nemusí byť ukrátený – nielen počas tohto sviatku, ale v akýkoľvek iný deň. Stačí vybehnúť na detské ihrisko, kde bude mať o zábavu postarané. Práve tam si totiž deti osvojujú sociálne zručnosti, ktoré je dôležité rozvíjať od útleho veku.

Prečo je socializácia detí dôležitá

Socializácia, teda stretávanie a interakcia s inými ľuďmi – a predovšetkým deťmi v podobnom veku, pomáha deťom rozvíjať základné sociálne zručnosti, ako je komunikácia, spolupráca, empatia a riešenie konfliktov. Tieto zručnosti, ktoré môžu nadobudnúť práve pri hre s inými deťmi, sú nevyhnutné pre spokojný život a sú základom pre tvorbu zdravých vzťahov. Pri interakcii s rovesníkmi a dospelými sa deti učia lepšie chápať a zvládať svoje emócie a rozpoznávať a vyjadrovať svoje pocity, čo je kľúčové pre ich emočný vývin.

Odborníci sa zhodujú, že socializácia podporuje aj kognitívny rozvoj detí. Prostredníctvom hier a spoločných aktivít sa deti učia nové koncepty, rozširujú si slovnú zásobu a rozvíjajú kritické myslenie. Diskusie a interakcie stimulujú ich mozog a podporujú schopnosť učenia a spoločná hra ich učí adaptovať sa v rôznych prostrediach a pracovať v tíme.

Hoci to môže znieť ako hotová veda, o toto všetko sa môže postarať aj obyčajná hra s rovesníkmi vonku. Možno vás neprekvapia prieskumy, ktoré hovoria, že dnešné deti sa stretávajú a spoločne hrajú oveľa menej ako to bolo v minulosti. Možno si aj sami spomínate na svoje detstvo, kedy ste s kamarátmi na sídlisku trávili celé dni hrou a domov ste sa chodili len najesť či napiť. Toto deti v súčasnosti zažívajú v oveľa menšej miere – a práve to bolo jednou z hlavných inšpirácií pri návrhu komplexu Čerešne.

Čerešne podporujú socializáciu

Čerešne sú navrhnuté tak, aby podporovali vytváranie vzťahov a socializáciu ako dospelých, tak aj detí. Spoločné terasy, komunitné dvory, kočíkovacie dráhy či klubovňa priam vyzývajú k spoločnému tráveniu voľného času a sú ideálne na organizovanie spoločných piknikov či napríklad na oslavu Dňa detí – ktorý nestrávite lepšie ako v spoločnosti rovnako naladených rovesníkov.

Neprehliadnuteľným socializačným prvkom Čerešní sú samozrejme ihriská, ktoré dominujú všetkým vnútroblokom. Na rozdiel od toho, čo si môžeme pamätať z našich detských sídliskových čias, sa v každej časti nachádza iný herný prvok, vďaka čomu sa deti spolu prirodzene pohybujú a hľadajú to najvhodnejšie miesto pre svoju aktuálnu hru – či už ide o preliezky, hojdačky alebo pieskoviská. To všetko sa navyše stále odohráva v rámci jedného ohraničeného priestoru. Strachovať sa tak nemusíte ani o staršie deti, ktoré si už hru s kamarátmi radi užijú aj bez starostlivého oka rodiča – hoci stále ich môžete bez problémov skontrolovať z balkóna. Obáv vás navyše môže zbaviť aj samotný materiál či tvar herných prvkov, ktoré sú vybrané tak, aby eliminovali riziko úrazov.

Okrem ihrísk môžete socializáciu detí podporiť pri rôznych podujatiach, ktoré sa v Čerešniach konajú – aj hanblivejšie deti si nájdu kamarátov pri spoločnom kreslení, čítaní detských kníh alebo zábavných športových aktivitách, ktoré pre obyvateľov pravidelne organizujeme.

Veríme, že komplex Čerešní sa pre jej najmladších obyvateľov raz stane miestom, na ktoré budú raz nostalgicky spomínať tak, ako my na sídliská a na nich vzniknuté kamarátstva, ktoré formovali naše detstvo. Skúsenosti aktuálnych obyvateľov Čerešní potvrdzujú, že tento zámer sa napĺňa – ak by ste takéto detstvo chceli pre svoje deti aj vy, pozrite si ponuku dostupných bytov v druhej alebo tretej etape výstavby.

Ďalšie novinky