BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
02. november 2023

Prečo Čerešne vyzerajú tak, ako vyzerajú? #Jednotka

O tom, čo dalo špecifický vzhľad prvej etape Čerešní a aký účel plnia jednotlivé architektonické prvky, hovorí spoluautor komplexu, Ing. arch. Tomáš Šebo.

To, že Čerešne dostali svoj názov podľa niekdajších čerešňových sadov, na mieste ktorých rezidenčný komplex vyrástol, ste už pravdepodobne počuli. Motív čerešní je v celom objekte citeľný dodnes, nejde však o jediný zaujímavý detail priestoru.

S architektom Tomášom Šebom sme sa pozreli aj na ďalšie prvky, ktoré robia Čerešne jedinečnými. Začnime prvou etapou, „Jednotkou“, ktorá tvorí vstupnú bránu do celého komplexu.

Dvory ako základ pre komunitné bývanie

Projekt Čerešne vznikol s myšlienkou tvorenia komunity a chráneného poloverejného priestoru, kde budú ľudia spolunažívať a stretávať sa nielen vo svojich bytoch, ale aj mimo nich. Preto sú exteriéry s dvormi zásadným prvkom celého komplexu, ktorý obyvateľom umožňuje nadväzovať nové priateľstvá a utužovať komunitu. Inak to nie je ani v prvej etape projektu, ktorej hneď po vstupe do objektu dominuje dvor so zeleňou a dostatkom miesta pre trávenie voľného času detí.

 

„Archetypálny dvor je pre Čerešne základom. Ide o miesto, kde sa môžu obyvatelia stretávať a deti sa tu môžu bezpečne pohybovať v chránenom prostredí, kde o nich rodičia nemusia mať obavy. Okolo tohto fenoménu sme vystavali celý koncept, ktorý sa po vrstevniciach rozprestiera okolo všetkých štyroch dvorov, pričom každý z nich má špecifickú atmosféru a štýl,“ vysvetľuje Tomáš Šebo.

Interiéry aj exteriéry s atmosférou Jedinečnosť jednotlivých bytov a ich obyvateľov v Čerešniach rozpoznáte už na prvý pohľad. Cieľom Čerešní totiž bolo, aby bol každý dom charakteristický svojou architektúrou, a to nielen vo vnútri bytu, ale aj zvonku. Vďaka tomu sa s ním vedia jeho obyvatelia lepšie stotožniť – a to platí nielen pre dospelých obyvateľov a obyvateľky so zmyslom pre dizajn a architektúru. Už aj deti dokážu jednoducho určiť, v ktorom z objektov bývajú a bez problémov dokážu poznať svoju cestu domov.

Napriek tomu, že všetky domy vyzerajú trochu inak, spoločne tvoria jeden harmonický celok.

Dominanta s výhľadom

„Prvý zo série objektov chráni prvý dvor pred účinkami vonkajšieho prostredia, teda ulice Polianky. Zároveň plní aj funkciu orientačného bodu, preto je na rohu umiestnený vysoký 12-poschodový bytový dom,“ ukazuje Tomáš Šebo.

Výhľad z výšky je vždy impozantný – a v tomto prípade to architekti podčiarkli tým, že balkóny sú natočené tak, aby neposkytovali priamy výhľad na neďaleký supermarket, ale naopak, otvárajú výhľad na okolitú krajinu, kopce a zeleň.

Horizontálne členená líniová hmota

„Ďalším dôležitým prvkom Jednotky je líniová hmota, ktorá sa tiahne pozdĺž ulice. Je silne horizontálne členená, čo celý vnútroblok spríjemňuje a dáva mu humánnejšiu proporciu,“ vysvetľuje Tomáš Šebo.

Táto časť sa skladá z troch na seba položených vrstiev, z ktorých každá má vlastnú identitu. V spodnej časti sa nachádzajú predzáhradkové byty, v strednej bielej časti klasické, skôr menšie byty, a v hornej farebnej časti sú väčšie byty s terasami.

Prvky vyvažujúce proporcie priestoru

Napriek tomu, že bytové domy vo vnútrobloku majú niekoľko poschodí, v priestore nepôsobia rušivo. „Dvojpodlažná mierka, ktorú využívame pri všetkých domoch, ich opticky znižuje a vytvára dojem, akoby sa nad sebou dynamicky vlnili. Chceli sme tým docieliť to, aby mal dvor čo najpríjemnejšie proporcie,“ hovorí Tomáš Šebo.

Ten istý princíp využíva aj špecifický vyčnievajúci horný byt, ktorého umiestnenie podľa Šeba spôsobuje, že merítko celého domu sa zmenšuje. „Prispieva to k identifikácii s jednotlivými časťami Čerešní a zároveň to predstavuje ďalší orientačný bod.“

Všetky byty v 1. etape výstavby Čerešní sú už vypredané, pokiaľ vás bývanie v Čerešniach zaujalo, pozrite si ponuku bytov v ďalších etapách.

Ďalšie novinky