Hoci 3-izbové byty na realitnom trhu patria stále medzi tie najvyhľadávanejšie aj najponúkanejšie, čoraz viac ľudí sa pri hľadaní miesta na život s rodinou zameriava aj na väčšie priestory. Práve 4-izbové byty nemusia byť len kompromisom medzi tradičnými bytmi a bývaním v dome, ale aj sami ponúkajú niekoľko ďalších výhod.
Ponuku 4-izbových bytov pripravených k nasťahovaniu nájdete aj v 2. etape Čerešní. Na to, aké benefity ponúkajú a pre koho sú ideálne, sme sa pozreli aj s architektom Alešom Hradeckým z ateliéru Architekti Šebo Lichý. Spomínané 4-izbové byty sa nachádzajú v bytovom dome L, pričom k dispozícii sú byty na rôznych podlažiach komplexu.
Vzdušné a priestranné byty
(Ne)dostatok priestoru je večnou otázkou a problémom obyvateľov bytov. Či už ide o množstvo úložných priestorov alebo hľadanie súkromia v byte, pri obmedzených kapacitách 3-izbových bytov možno pracovať len s tým, čo máme. Často to potom, prirodzene, dopadne tak, že byty pôsobia preplneným, nevzdušným a tmavým dojmom. Tomu sa chceli vyhnúť architekti Čerešní, preto naše 4-izbové byty ponúkajú nadštandardné rozmery – až 136 m2, z čoho viac ako 100 m2 pripadá na výmeru interiéru.
Byty však pôsobia priestranne nielen vďaka štedrej výmere, ale aj svojmu dispozičnému riešeniu, ktorý využíva prirodzené svetlo. „Priestranná vstupná chodba je otvorená do obytného priestoru, čím je zabezpečený priehľad cez náprotivné okno priamo na balkón a do exteriéru. Keď vstúpite do bytu, hneď vnímate priestor, presvetlené miestnosti a kontakt s vonkajším prostredím,“ vysvetľuje architekt Aleš Hradecký, ktorý dodáva, že veľmi dobre sú presvetlené všetky štyri izby. „Pocit z bytu je celkovo priestranný a preslnený.“
Denná vs. nočná časť
Jedným z atribútov moderného bývania je aj oddelenie dennej a nočnej časti. Toto rozdelenie bytu prináša rodinám s deťmi viacero benefitov. Ten prvý je rýdzo praktický. Rodičia sa aj po uspaní menších detí môžu bez obmedzení zdržiavať v dennej časti a sledovať televíziu či rozprávať sa s návštevou bez toho, aby tým rušili spánok detí. Pri starších deťoch prináša tento element všetkým členom domácnosti viac súkromia.
Ak sa však vrátime k zaspávaniu detí, rozdelenie priestoru na dennú a nočnú časť môže mať aj efekt čisto psychologický. Deti si tak jednoduchšie asociujú konkrétne priestory s miestom, kde sa zabávajú s ostatnými, a miestom, ktoré je určené na spánok. Mimochodom, rovnaký psychologický efekt to môže mať aj na dospelých, ktorí sa vďaka takejto dispozícii bytu môžu vyhnúť problémom so zaspávaním.
O tom, ako sme dosiahli praktické rozdelenie na dennú a nočnú časť v 4-izbových bytoch v Čerešniach už hovorí viac architekt: „Vstupná chodba v centrálnej polohe bytu umožnila jeho rozdelenie na dennú a nočnú časť. Denná zóna obývacej miestnosti s kuchyňou je otvorená oknami do dvoch fasád a veľmi dobre presvetlená. Nočná zóna je jasne dispozične definovaná tromi izbami. Dve z nich sú v kontakte s exteriérom prostredníctvom balkóna, ktorého priebežné riešenie ponúka veľkú slobodu pohybu v napojení na dennú zónu bytu.“
Štvrtá izba ako bonus
Kým pri menších bytoch je rozdelenie jednotlivých miestností takmer pevne dané, 4-izbový byt si dokážete lepšie prispôsobiť svojim potrebám. Mnohí „bonusovú“ štvrtú izbu využijú ako ďalšiu detskú izbu v prípade, že má rodina viac detí, nezriedka však poslúži ako pracovňa, domáci ateliér, hosťovská izba, väčší šatník či herňa pre deti. To, ako ju budete využívať je len na vás – a jednoducho to podľa svojich potrieb môžete časom meniť a prispôsobovať.
Pokiaľ sa pri zariaďovaní bytu chcete inšpirovať odborníkmi, môžete si prísť pozrieť aj zariadený vzorový 4-izbový byt od dizajnérskeho tímu IKEA. O inšpirácie, tipy a trendy pri zariaďovaní bytov sa s nami podelili aj v rozhovore.
Lepšie ako bývanie v dome?
Na otázku dom verzus byt neexistuje jediná správna odpoveď a pri voľbe bývania sa musí rozhodnúť každý podľa svojich preferencií. Priestranné 4-izbové byty v Čerešniach však môžu pri rozhodovaní zamiešať karty.
Ich dispozičná plocha je porovnateľná s bežnými bungalovmi a lokalita Čerešní navyše vhodne kombinuje výhody bývania v meste s blízkosťou prírody – a komunitným charakterom projektu ako príjemným bonusom.
Spätosť s prírodou podčiarkujú dva veľkorysé balkóny, ktoré v bytoch prepájajú interiérové plochy s exteriérovými. „Rozsiahle plochy balkóna poskytujú skvelý priestor na relax v kontakte so zeleňou či výhľadmi na Devínsku Kobylu,“ uzatvára aj architekt Aleš Hradecký. Potreby mladých moderných rodín tak 4-izbové byty dokážu naplniť po všetkých stránkach.