BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
05. december 2023

Druhá etapa Čerešní a jej špecifický vzhľad

So spoluautorom komplexu Čerešne Ing. arch. Tomášom Šebom pokračujeme v prechádzke po Čerešniach a predstavujeme špecifickú architektúru ich druhej etapy.

Vizuálne odlišné prvky vytvárajúce harmonický celok boli typické pre Jednotku, teda prvú etapu Čerešní, rovnako výrazné sú aj v ich druhej etape. Každý z domov sa na prvý pohľad odlišuje svojou farbou a materiálom fasády, ale ďalšími prvkami ako sú balkóny, terasy či predzáhradky. Všetky pôsobia nielen vizuálne zaujímavo, ale majú aj svoj praktický účel.

Vertikálne členenie

Objekty v druhej etape sú charakteristické netypickým riešením vertikálnej komunikácie a dvojpodlažnosťou. Ide o tzv. sendvičový spôsob, kedy sú na sebe uložené tri rôzne vrstvy,“ ukazuje architekt Tomáš Šebo. Spodnú časť tvoria mezonety s predzáhradkami v pomyselnej radovej výstavbe, na nich sú uložené bytové podlažia a tretiu, vrchnú vrstvu tvoria väčšie byty, penthousy.

Tento prvok poskytuje jednak vizuálnu odlíšiteľnosť jednotlivých domov, ale má aj praktickú funkciu. Predzáhradky na prízemí vďaka tomu poskytujú obyvateľom dostatok súkromia, ďalší susedia sa totiž nenachádzajú priamo nad nimi.

Domy v druhej etape navyše ponúkajú zaujímavé terasy vysoké dve poschodia. Nepatria jednotlivým bytom, ide o spoločné komunitné priestory plné zelene. „Tento prvok nám umožnil dostať komunitný rozmer priestoru z dvorov aj do vyšších podlaží,“ vysvetľuje architektonický zámer Tomáš Šebo. Susedia tieto priestory môžu využívať na spoločné rozhovory či oslavy, vďaka čomu nemusí socializácia prebiehať len v oblasti dvorov.

Dvojpodlažnosť sa tak stáva riešením, ktoré ponúka benefity na oboch stranách a obyvatelia vďaka nej získavajú vyvážený pomer súkromia a komunitného bývania.

Nevšedné balkóny s účelom

Ďalším prvkom, ktorý okamžite upúta pozornosť, sú balkóny. Aj v tomto prípade je špecifická ich nejednotnosť a originalita. Tá sa prejavuje napríklad u bytov, ktorých balkóny sú excentricky vysunuté do priestoru.

Cieľom bolo dosiahnutie okamžitej rozpoznateľnosti, aby sa ich obyvatelia mohli s konkrétnym domom stotožniť, ale aj výhľad z nich. „Balkóny vytočené do priestoru ponúkajú lepší vizuálny kontakt s exteriérom, ľudia majú lepší výhľad na okolitý les a lesoparky. Podľa slov majiteľov si to aj skutočne užívajú,“ prezrádza Tomáš Šebo.

Kontrastne s tým pôsobia balkóny na ďalších domoch. Tie síce nie sú vysunuté, každý je však odlíšený farbou alebo tvarom. Svoj balkón tak z okolitého ihriska či chodníka dokážu rozoznať aj malé deti.

Prepojené Čerešne

Vnútroblokové domy majú medzi sebou medzery, ktoré umožňujú obyvateľom plynulo cirkulovať medzi nimi navzájom. Chodníky prepájajú jednotlivé ihriská a priestory na trávenie voľného času aj bytové domy.

Keďže celý komplex je navrhnutý pre potreby mladých rodín, nechýbajú ani kočíkovacie dráhy, jediné svojho druhu, vďaka ktorým môžu rodičia s kočíkom bez problémov prejsť celým areálom Čerešní.

Ďalšie novinky