BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
17. máj 2021

Vyhliadková veža, ktorú neprehliadneš

Krásna na pohľad a krásna pohľadmi. Taká je nová, dizajnovo unikátna Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle. Od svojho minuloročného otvorenia sa rýchlo stala architektonickou superstar sociálnych sietí. Ak ťa zatiaľ vábila len na instagramoch kamošov, prečítaj si, prečo rozhodne stojí za výlet z Dúbravky.

 

Najfotografovanejšia spomedzi rozhľadní 

Prizri sa lepšie a dostaneš odpoveď, prečo Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle láka nadšencov fotografie nielen ako východisková lokácia, ale aj vďačný objekt fotenia. Rozhľadne sú síce konvenčne považované za miesta, ktorých cieľom je upozorňovať viac na okolie, než samy na seba, no táto bratislavská kráska je výnimkou, ktorá zvláda oboje. 

Iste, návštevníci sa na ňu hrnú s prísľubom impozantných výhľadov, no ešte predtým sa nemôžu nepristaviť pri samotnej konštrukcii. Vychádzala z prírodného rázu lokality, pre ktorú je typická mimoriadne pôsobivá a rôznorodá paleta fauny a flóry. 

Nájdeš tu viac ako 1600 druhov motýľov a nespočetne veľa pôsobivých predlôh pre fascináciu botanikov i zoológov, okrem iného napríklad aj vzácny druh modlivky menom Mantis religiosa, ktorá je známa tým, že si trúfa na hmyz veľký ako ona sama. 

Ktovie, možno aj touto odvahou, alebo jednoducho len svojou elegantne tenkou siluetou voľne inšpirovala autorov projektu, Architektonický ateliér Architekti Šebo Lichý (áno, to sú tí, čo ti prinášajú aj bývanie v Čerešniach). Takýto je aspoň postreh pozorných návštevníkov, ktorí vidia v konštrukcii Vyhliadkovej veže niečo zo spomínanej modlivky. A čo v nej vidia samotní autori? Trojuholníky... 

 

Jeden výhľad, tri krajiny 

Hlavnou inšpiráciou pri projektovaní bol fakt, že veža predstavuje jeden bod, z ktorého možno dovidieť až do troch susediacich krajín – Česka, Rakúska a Maďarska. Táto črta sa stala východiskom ako pre trojuholníkový pôdorys celej stavby, tak aj pre opakujúci sa motív trojuholníka v celom dizajne veže. 

Vyhliadková veža má 21,26 metra a cesta nahor vedie po 112 schodoch, no určite sa nezadýchaš, pretože popri výstupe treba rátať s pauzami na žasnutie. Každé z horných troch poschodí ťa nadchne niečím novým. Pred výletom preto odporúčame poštudovať okolité mapy, pretože keď už budeš na mieste, bude ťažké sústrediť sa len na pár zaujímavostí v tvojom zornom poli. Tu ich uvidíš celú plejádu! 

Schod za schodom budeš bližšie k možnosti pozorovať historické a prírodné dominanty bezprostredného okolia, ale aj vzdialenejších miest. Z tých najznámejších vyberáme: hrad Pajštún, hrad Devín, hrad v Hainburgu, masív Malých Karpát s najvyšším vrcholom Záruby čnejúcim sa vo výške 768 metrov nad morom, rieka Dunaj či rieka Morava. Ak budeš mať šťastie na žičlivé počasie a navštíviš rozhľadňu v jasný slnečný deň s dobrou viditeľnosťou, dovidíš až na nitriansky Zobor, dokonca na Alpy.

Smery výhľadov z piateho poschodia:
Zobor (Tribeč)
Košice
Senec
Slavín
trojmedzie (Slovensko, Rakúsko, Maďarsko)
Bratislava (Staré Mesto)
Kamzík
Bratislavský hrad
Letisko M. R. Štefánika
Gerulata
Budapešť
Gabčíkovo 

 

Smery výhľadov zo šiesteho poschodia: 
Schloss Hof
Trojmedzie (Slovensko, Rakúsko, Česko)
Cyklomost slobody
Záhorská Bystrica
Praha, Marchegg
Marianka
Devínska Nová Ves
Záruby (Malé Karpaty)
Pálava
Hrad Pajštún
Brno
Stupava
Volkswagen

 

Smery výhľadov z najvyššieho siedmeho poschodia: 
Königswarte
Carnuntum
Wolfsthal
Most Andreas Maurer
Neziderské jazero
Letisko Schwechat
Devín
Viedeň
Hrad Devín
Schneeberg
Hainburg

Ako sa dostaneš z Čerešní do cieľa

Vyhliadková veža, postavená na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly vo výške 514 m n. m., sa honosne týči na mieste, kam sa zbieha hneď niekoľko frekventovane využívaných náučných a turistických chodníkov.

Počasie si pred cestou môžeš overiť na živých záberoch priamo z Devínskej kobyly.

 

Z tvojho bytu v štvrti Čerešne City sa sem najľahšie dostaneš nasledovaním žltej značky, vedúcej okolo Domu kultúry, Kostola Ducha svätého, Dúbravskej Hlavice a ďalej po červenej značke na Devínsku Kobylu rázcestie. 

Priprav sa na približne 6-kilometrový mierne náročný terén a popri vode si nezabudni zabaliť na cestu aj sladký proviant. Čo tak čerešňový koláč? 

 

Ďalšie novinky