02. júl 2021

Šťastie je modré a mokré, tvrdia vedci

O blahodarnom efekte zelených zátiší sa hovorí neustále, no aj tie modré posilňujú zdravie. Bývanie v okolí mora, jazera alebo hoci aj vodnej lagúny prináša viac ako len benefit príjemných výhľadov. 

Sila modrého priestoru 

Modré priestory. Takto sa zvyknú označovať miesta vyplnené vodnou plochou v blízkosti obývaných zón. Modrým priestorom môže byť všetko možné – morské pobrežie, vodopád, ale aj menšie jazero alebo umelo vytvorená vodná lagúna. Revitalizačný účinok, aký má na človeka blízkosť vodného živlu, sa prejavuje nezávisle od pretečeného objemu.

Tím vedcov z barcelonského Inštitútu globálneho zdravia v roku 2017 podrobil analýze 35 nezávislých odborných štúdií skúmajúcich vplyv blízkosti vodných plôch na zdravie. Výsledok ťa iste neprekvapí, skôr utvrdí v tom, čo intuitívne vieš aj sám. Tam, kde to zurčí, sa žije spokojnejšie. 

Impulz k zdravému životnému štýlu

Na miestach, kde je modrý priestor integrovanou súčasťou rezidenčnej zóny, je nižší výskyt srdcovo-cievnych ochorení, obezity aj stresu. Pohľad na vodnú hladinu nielenže upokojuje a je overeným balzamom na dušu, ale slúži tiež ako motivátor k aktívnemu životnému štýlu.

Možno je za tým podprahový impulz k pohybu, ktorý vezmeme za svoj, keď sledujeme rytmické čerenie hladiny. Každopádne, za zmienku stojí poznanie, že ľudia žijúci blízko vody sú naklonenejší pravidelnému športovaniu a vytrvalejší v napĺňaní svojich fitnes predsavzatí.

Studnica nápadov

Nielen šťastie je modré a mokré, to isté platí o inšpirácii. Veľa slávnych umelcov – medzi inými napríklad americký poet Edgar Allan Poe či britský maliar David Hockney – sa nechalo počuť, že ich pri tvorbe stimuloval práve vodný živel. Akoby im rozjímanie pri pohľade na hladinu pomáhalo „vlievať“ nové nápady do hlavy.

Tvoja lagúna v meste 

Overiť na vlastnej koži, či sa vyššie zmienené zistenia vzťahujú aj na teba, môžeš na najbližšej prímorskej dovolenke. A keď si kúpiš byt v Čerešniach, nemusíš čakať ani na dovolenkovú sezónu. Tvoj modrý priestor sa bude rozprestierať rovno pod oknami. Súčasťou plánovaných exteriérových vychytávok v stavebnej fáze Čerešne Lake je vodná lagúna s tryskami, niečo, čo v štandardnej výbave bratislavských rezidenčných projektov len tak nenájdeš.

Pri vode nikdy nie je „sucho“

Tak ako, už vieš, ako stráviš svoj lagúnový čas? Či preferuješ oddych, zábavu s najbližšími alebo vylepšovanie kondičky, tu je zopár tipov, ktoré možno využiješ.  

  • Môžeš si vziať študijné skriptá alebo laptop s podkladmi k pracovnej porade a vymeniť home office za dvor. Pri pohľade na lagúnu ti pôjdu vedomosti do hlavy iste ľahšie ako pri pohľade na stenu. 
  • Môžeš vziať von aj deti a zorganizovať rodinný piknik alebo súťaž v púšťaní papierových lodičiek. 
  • Môžeš vytiahnuť karimatku a ponaťahovať sa v pózach jogy. 
  • Alebo sa môžeš len tak bez plánu „vyčerešniť“ na pohodlnom ležadle a užívať si ten sladký pocit, že vďaka bývaniu v Čerešniach máš svoj kúsok modrého priestoru každý deň na dosah. 

Ďalšie novinky