06. október 2022

ROZHOVOR: Speváčke Stefi chutia čerešne aj Čerešne

Talentovanú Humenčanku, ktorá ostatných osem rokov žije v Bratislave, je ťažké zastihnúť v inej ako dobrej nálade. Jej imidž je šťavnatý presne ako Čerešne a pozitívny pohľad na život má v krvi. Nevyplavil ho neplánovaný pandemický dištanc od živého publika ani náročný dvojnásobný boj s rakovinou. Stefi sa znova vracia na pódiá a energiu potrebnú na vystúpenia najradšej dobíja doma. V spoločnosti dvojnohého partnera Tomáša a štvornohej parťáčky Lady.

Ako vyzerá sladké ničnerobenie v tvojej réžii? 

Najradšej mám chvíle s Tomášom. Jeho talent je cit pre výborné filmy, ktoré sledujeme večer pri sviečke. Častokrát navrhuje, že má chuť na niečo romantické, čím ma vie vždy veľmi milo prekvapiť. Len si tak ležíme, Lady je, samozrejme, naprataná medzi nami, sviečka horí a vtedy mi už netreba nič viac. Dobre je... 

V Čerešniach žiješ už dva roky. Ako dlho ti trvalo, kým si sa zabývala? 

Bol to veľmi rýchly proces. Kompletný pocit domova som mala v okamihu, keď každá vec a najmä škrabadlo našej mačičky malo svoje čestné miesto. Keď sa naň uložila a zaspala, hneď som vedela, že je spokojná a že sa jej bude bývať dobre. V tomto prípade: aký krám, taký pán.

Vraví sa, že v byte, kde sú mačky, sú ľudia len hosťami. Aj „pani domáca“ si pochvaľuje svoj rajón? 

Lady si zvykla extrémne rýchlo. Som veľkým fanúšikom feng shui, takže podľa toho prebiehalo aj rozmiestnenie všetkých vecí a keďže si moja mačka – ako každá – potrpí na dobré energie a vibrácie, osvedčilo sa mi aplikovať toto čínske umenie aj na Čerešne. Lady je pokojná a zbožňuje vyhrievanie sa na jednej z našich dvoch terás. Na druhej strane nášho bytu zase rada z okna sleduje mačacie susedky. Páči sa nám, že to na Čerešniach žije zvieratkami a najmä mačičkami. Pozitívna energia je tým podčiarknutá.

 

Platí u teba, že kreatívne bývanie priťahuje kreatívnych ľudí? Čerešne nie sú tuctový rezidenčný projekt a ty zas nie si žena, ktorú možno len tak prehliadnuť v dave. Ladí vám to spolu?  

Mnohých umelcov v tvorbe inšpiruje práve zmätok, nočné tvorivé šichty a tzv. VŠETKO VŠADE. U mňa je to presne naopak. Najlepšie sa mi pracuje a tvorí, keď mám poriadok, režim a pokoj. Čerešne sú pre mňa odrazom systému a kreativity zároveň. Všetko je tu systematicky postavené pekne po poriadku a zároveň sa tvorcovia nebáli ten systém okoreniť rôznymi farbami a šruktúrami. Milujem to tu a nemenila by som na Čerešniach absolútne nič. Chutia mi so všetkým, čo ponúkajú.

Človek formuje priestor, priestor zas človeka. Ako interiér u teba doma zrkadlí interiér tvojej duše?  

Mám rada uprataný život. Pestujem si poriadok v rodinných, kamarátskych, pracovných vzťahoch a najmä v partnerskom, ktorý je pre moje fungovanie kľúčový. Rovnako to vyzerá aj u nás doma. Každá vec má svoje miesto, snažíme sa o udržateľný spôsob života, nehromadíme nič navyše. Máme len to, čo potrebujeme. V tomto sme sa s Tomášom, našťastie, zhodli. Tiež má doma rád systém, ktorý je odrazom jeho života a povahy. 

Popíš nám svoj najinšpiratívnejší kút (alebo kúty) doma. Vyhovuje ti minimalizmus pre plynulejšie prúdenie nápadov, či si priaznivec kreatívneho bordelu – farieb, uletených doplnkov, „cinkrlátok“? 

 

Najinšpiratívnejší kút sa nachádza v mojej pracovni. Veľký pracovný stôl využívam ako make-up kútik na prípravu pred koncertmi. Pri počítači píšem nové pesničky, vedľa stola mám stojany, plátna a farby na maľovanie obrazov. Tretinu pracovného stola som, samozrejme, musela vystlať dekou, lebo keď pracujem, naša Lady tam rada spí a z okna sleduje štvornohé susedky. 

Táto miestnosť určite nie je minimalistická, hrá farbami a pracovnými pomôckami, ale zvyšok bytu je skôr uhladený a len minimálne „zaprataný“. Na poličkách máme zopár suvenírov z dovolenky, darov od priateľov či naše zaramované fotografie. Mám rada aj vankúšiky, rastliny a sviečky. V celku to tu pôsobí vzdušne s decentným dekorom.

Kto sa stretol s tebou alebo s tvojou tvorbou, vie, že si večná ambasádorka optimizmu. Máš niekde v byte tajnú zásuvku, kam sa chodíš energeticky dobíjať? Či ako to je? 

Najlepší liek a zásuvka na dobitie energie je určite posteľ a spánok. Aj preto som v spálni zakázala televízor. Keďže je to najlepšie miesto na oddych, nechcela som ho narušiť žiadnou elektronikou. Okrem postele, nočných stolíkov a našich rozčítaných kníh tam nenájdete nič.

 

Čo sa množstva podnetov týka, areál Čerešní je v priamom kontraste s tvojou spálňou. Ktoré čerešňové vychytávky ti spríjemňujú každodenný život?

Využívam klubovňu na stretnutia s kamarátmi a biznis partnermi a najlepšia vychytávka je pre mňa recepcia 24/7. Žiadne stresy s kuriérmi a donáškami. Naše zlaté tety a ujovia na recepcii nám všetko prevezmú a ešte si s nimi aj stále dobre pokecám. A keďže som znamenie ryby, úplne najviac sa teším na vodnú lagúnu. Prednedávnom tu v obchodných priestoroch otvorili aj Yoga Room, tak tam budem varená-pečená ako čerešňa v bublanine. 

Je zjavné, že Čerešne ti chutia, čo čerešne v ovocnej podobe? Si fanúšičkou? A máš ich radšej čerstvé, odtrhnuté hneď zo stromu, či v koláči? 

Samozrejme! Čerešne sú chuť detstva. Najlepšie boli tie z babkinho humna, či už čerstvo odtrhnuté, v bublanine alebo v mamkinom ryžovom nákype. Som rada, že v Poliankach môj život točiaci sa okolo čerešní pretrváva aj po odsťahovaní sa od rodiny. 

Ďalšie novinky