BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
20. júl 2022

Overené tipy, ako sa budiť čerstvejšie a bez budíka

Zdravý spánok nie je žiadna veda... Alebo áno? Pre mnohých sa ňou stáva v momente, keď sa prirodzená potreba, ktorej v priebehu života venujeme skoro 230 000 hodín, zmení na nočnú moru. Zrazu zistíme, že nestačí ľahnúť si do postele a zavrieť oči. Čím je človek starší, tým viac vníma, že dobrý spánok nie je samozrejmosťou, ale výhrou za vyváženú životosprávu a kvalitnú výbavu v spálni.

 

Zdravý spánok = základ zdravia

 

Niektoré zdravotné neduhy môžeme istý čas ignorovať, no nekvalitný spánok k nim nepatrí. Už 24 hodín nepretržitej bdelosti uvádza telo do letargického stavu porovnateľného s jedným promile alkoholu v krvi.

A to je len príslovečná špička ľadovca, keďže od kvality spánku sa odvíja stav celej našej fyzickej a mentálnej kondície. Ako hovorí Martin Poliačik, čerešňový sused a podnikateľ so zdravým spánkom, „spánok sa nedá nadbehnúť ani dobehnúť“. 

Hana a Martin Poliačikovci žijú v Čerešniach a pomáhajú šíriť osvetu zdravého spánku netradičnou formou – promovaním záťažových prikrývok (vo svete známych ako „gravity blankets“). Užitočnú spánkovú pomôcku si môžete „poťažkať“ v ich predajni Zoras priamo v Čerešniach. O čo presne ide a ako sa z dedičstva starých mám stala štýlová posteľná výbava, prezradili v krátkom rozhovore. 

 

Keď sa povie záťažová prikrývka, laik si predstaví familiárnu duchnu. Bývali poriadne ťažké a keď sa zahriali na kachliach, príjemne hriali. Je technológia záťažových prikrývok ich inovovanou verziou?

 

Ak niekde na Slovensku alebo v Českej republike spomenieme záťažové prikrývky, najčastejšie si ich ľudia spoja práve s duchnami, ako si ich pamätajú u starých mám. Spomínajú, ako sa pod nimi síce nemohli veľmi pohnúť, ale spali pod nimi ako drevo a cítili sa bezpečne. 

Pocit bezpečia a objatia bol spôsobený tým, že ťažšia prikrývka aktivuje hlbšie nervové zakončenia v ľudskej pokožke. Presne tie, ktoré sa nám aktivujú, keď nás niekto objíma. Naše záťažové prikrývky nie sú plnené kilami peria a nemusia teda byť tak obrovské, ale dalo by sa povedať, že duchny boli ich predchodkyňami.

 

Aká je anatómia záťažovej prikrývky? Aká ťažká by mala byť, aby sa nám pod ňou dobre, ale aj komfortne spalo?

 

Záťaž zabezpečujú drobné mikroguľôčky zo skla alebo nerezovej ocele s priemerom menším ako pol milimetra. Tie sú pevne všité do paplóna z biobavlny a polyesterových vlákien a podľa toho, ako veľa ich je, sa mení hmotnosť celej prikrývky. 

Pre dosiahnutie priaznivých výsledkov by mal človek spať pod zhruba desiatimi percentami vlastnej hmotnosti. Efekt prikrývky ešte zvyšuje kvalita materiálov, z ktorých sú vyrobené obliečky. Tie u nás začínajú pri hrejivých plyšoch na jednej strane a končia pri termoregulačných Outlast obliečkach, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

 

Mať kvalitnú spánkovú pomôcku je iste plus, ale základom je v prvom rade dôsledná spánková hygiena. Aké sú vaše profi tipy, ako sa budiť vždy „pravou nohou“? 

 

Základom všetkého je pravidelnosť a rutina. Jesť posledné jedlo pred spaním v tom istom čase a najneskôr okolo siedmej večer. Vyhýbať sa modrému a zelenému spektru svetla aspoň hodinu a pol pred spaním. Mať vychladenú spálňu. Nepiť alkohol aspoň dve hodiny pred spaním. A každú noc si dopriať sedem a pol až osem hodín spánku. 

Spánok sa nedá nadbehnúť ani dobehnúť. Organizmus potrebuje regenerovať všetky naše orgány a čo nestihne, nám časom začne škodiť. Kvôli zmenám v životnom štýle dnes ľudia spia menej a nekvalitnejšie. Tým si vytvárajú predpoklady pre problémy neskôr. Ako hovorieva náš priateľ Hynek Medřický – všetko, čo zanedbáme dnes, sa ukáže na kvalite posledných desiatich rokov našich životov.

 

Čo vy a spánkové „hriechy mladosti“? Lebo všetci sme raz boli vo veku, kedy sme mali pocit, že spánok ani nie je téma. Po prebdenej noci stačilo do seba hrknúť energetický napoj, a bolo. 

 

Pozeranie do telefónu ešte pár minút predtým, ako človek ide do postele, považujeme teraz za jednu z najhorších vecí, ktorú sme na sebe páchali. Dnes sa najmä v mesiacoch s dlhšími nocami snažíme pred spánkom prechádzať na sviečky alebo červené svetlo a na elektronike máme nastavené filtre, ktoré škodlivé modré a zelené zložky svetla neprepustia. 

Svetelná hygiena sa nám mimoriadne dobre osvedčuje najmä pri deťoch. Zaspávajú naraz a načas, spia toľko, koľko ich vek vyžaduje, často sa ráno budia bez budíka a pozorujeme pozitívne zmeny na ich imunite aj celkovom životnom eláne.

 

Ako sa vám býva – a spáva – v Čerešniach? Celý projekt vychádza z filozofie fine living. Hodí sa mu aj označenie „fine sleeping“? 

 

Čerešne boli a sú pre nás ideálnym riešením na bývanie. Je tu les na venčenie psov, deti majú blízko do školy, okolo je množstvo príležitostí pre trávenie voľného času. A je to blízko do centra, takže sme veľmi spokojní. Kvalitnému spánku sme ale museli pomôcť. Keďže okolie je stále preplnené svetelným smogom, museli sme zainvestovať do zatemňovacích závesov. 

Tento problém v súčasnosti musia riešiť milióny ľudí v metropolách po celom svete. Nedostatok citlivosti k potrebám svetelnej hygieny vnímame veľmi kriticky. Je jedným z našich cieľov v budúcnosti šíriť osvetu a vedomosti o tom, v akých svetelných podmienkach sa životu ľudí a organizmov okolo nich darí najlepšie.

 

Ako doma relaxujete, keď práve nespíte? Čerešne sú mozaikou tradičných aj netradičných oddychových zón. Ktoré ste si obľúbili? 

 

Našou najobľúbenejšou časťou je naša terasa a zelená strecha, vďaka ktorej máme skvelý priestor na komunitný život so susedmi. Ale veľmi sa nám páči aj spoločný dvor, ktorý stále žije svojím vlastným životom a už sa tešíme na to, ako sa prepojí s dvormi pri nových fázach. Zažívame tu to, čo si pamätáme z nášho detstva. Deti si chodia zvoniť na zvončeky a volajú sa von, občas sa nám v obývačke zjaví 7-členná družina, zje natreté chleby a zase uteká von. 

Prepojenie bytov a spoločných priestorov skutočne podporuje zoznamovanie sa a trávenie spoločného času. To nás teší najviac. A prejavuje sa to aj v tom, že po otvorení predajne mnoho ľudí z Čerešní prišlo a aspoň symbolickou kúpou budíka alebo knihy ukázali, že nám prajú zdar.

P.S. Ak vás zaujímajú odbornejšie informácie o zdravom spánku, spravte si pohodlie, šupnite sa pod záťažovú prikrývku a prečítajte si blog, ktorý pre vás Poliačikovci pripravujú na stránke www.zoras.sk

Ďalšie novinky