Len kúsok od Čerešní, doslova „cez ulicu“, sídli hokejový klub HOBA Bratislava. Zameriava sa predovšetkým na prácu s mládežou a výchovu vlastných odchovancov. O aktivitách klubu, jeho úspechoch aj cieľoch do budúcnosti sme sa porozprávali priamo s jeho predsedom Branislavom Semančíkom.
Kedy vznikol hokejový klub HOBA a akými úspechmi sa môže pochváliť?
Klub vznikol pred vyše 30 rokmi. Jeho aktivity sa najprv orientovali na dorast a neskôr aj na juniorov. Presťahovaním do Dúbravky klub začal s nábormi detí do všetkých žiackych kategórii. Za ten čas u nás vyrástli viacerí úspešní hokejisti. Odchovanci nášho klubu reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta do 18 a 20 rokov a tiež medzi seniormi. Na poslednej olympiáde, kde naša reprezentácia získala bronz, sme mali taktiež jedného nášho hráča.
HOBA sa profiluje ako mládežnícky hokejový klub. Prečo?
V prvom rade dávame priestor najmenším deťom, aby zmysluplne trávili svoj voľný čas. Je našim záujmom, aby zostali v našom klube. O výchovu hráčov a hráčok sa starajú tréneri s najvyšším hokejovým vzdelaním a tiež bývalí úspešní hokejisti. V Bratislave máme veľkú konkurenciu, no vnímame ju ako priestor na vytvorenie čo najlepších podmienok na výchovu úspešných športovcov. Našim cieľom je, aby od nás hráči neodchádzali, práve naopak, aby u nás mali záujem hrávať aj hráči z iných klubov. Preto poskytujeme priestor pre všetky mládežnícke kategórie.
Od koľkých rokov môžu rodičia prihlásiť svoje deti u vás na hokej?
Pracujeme s deťmi od 5 rokov. Je veľmi dôležité, aby dieťa dostalo správne návyky už v kategórii predprípravky a prípravky. Nakoľko sú to ešte malé deti, venujeme sa okrem rozvoju korčuľovania aj všeobecnému športu. Musíme pracovať tak, aby to dieťa oslovilo, aby sa tešilo na každý tréning.
Akým ďalším vekovým kategóriám sa venujete?
V klube okrem predprípravky a prípravky máme kategórie mladších žiakov a starších žiakov, ktoré hrajú najvyššie žiacke súťaže. Ďalej je to dorast, ktorý sa prebojoval do extraligy dorastu, a tiež juniorov, ktorí hrávajú 1. ligu tejto vekovej kategórie.
Kto u vás mladé nádeje trénuje?
Najmenším deťom sa v našom klube venuje väčší počet trénerov. Prácu koordinuje vedúci tréner predprípravky a prípravky. V žiackych kategóriách máme skúsených trénerov, ktorých koordinuje vedúci tréner klubu. V doraste a u juniorov máme taktiež skúsených trénerov. Sme klubom, v ktorom je najmenší pohyb medzi trénermi. Snažíme sa udržať takých, ktorí majú k deťom a mládeži pozitívny vzťah.
Na Slovensku je nedostatok zimných štadiónov. Ako riešite tento problém vy?
Náš klub má priestor na zimnom štadióne v Dúbravke. Pracujeme na vybudovaní ešte jednej plochy vedľa už jestvujúcej, čo by nám vytvorilo už naozaj špičkové podmienky na prípravu mladých hokejistov a hokejistiek.
Aké ďalšie podmienky ste pre mládež vytvorili?
Okrem potrebných tréningových hodín špeciálnej a všeobecnej prípravy spolupracujme aj s inými odborníkmi. Náš tím trénerov dopĺňajú takí špecialisti, ako napríklad tréneri atletickej prípravy, zápasenia, ale aj trénerka, ktorá zabezpečuje fyzioplávanie. S klubom spolupracuje aj športový psychológ.
Vychovali ste už aj niektorých známych hokejistov? Ktorých?
Medzi odchovancov nášho klubu patria napríklad Matej Tomek, ktorý bol v roku 2015 draftovaný Philadelphiou Flyers, aktuálne je hráčom českého extraligového klubu HC Litvínov. Ďalej je to Marek Sloboda, ktorý oblieka dres Dukly Trenčín. Pochváliť sa môžeme aj účasťou našich hráčov na Zimnej univerziáde 2019, kde Matej Tomek a Filip Klema získali so slovenským tímom striebro. Trénerom bol Ivan Feneš, ktorý pôsobil aj v našom klube.
Chodia k vám na hokej aj deti z blízkych Čerešní?
Deti k nám chodia z celej Dúbravky, máme veľa nových detí, určite budú niektoré aj z neďalekých Čerešní.
Znamená to, že nový Slafkovský môže vyrásť aj v Čerešniach?
Prečo nie? V klube máme veľa talentov. Vytvárame podmienky, aby mohli u nás všetci výkonnostne napredovať a robíme maximum, aby sme vychovali aj športovcov pre vrcholový šport.