BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
30. jún 2023

Najlepší sused? Les!

Je vždy nablízku, keď potrebujete „vyvetrať“ hlavu. Po každej návšteve sa cítite spokojnejší, zregenerovanejší a vyrovnanejší. Les je skrátka perfektný sused a v Čerešniach to vedia tiež.

Lesopark Sitina susediaci s Čerešňami majú okolití obyvatelia v obľube ako miesto rodinných prechádzok, ranného behu či venčenia domácich miláčikov. Bývanie na tejto adrese znamená, že si môžete kedykoľvek dopriať unikátnu wellness procedúru známu ako lesný kúpeľ. Uprostred mesta!

森林浴 ako zásobáreň energie

Už ste o ňom počuli? Japonský výraz 森林浴,alebo shinrin-yoku (vo voľnom preklade lesný kúpeľ), sa prvý raz začal skloňovať už začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia, keď japonské ministerstvo životného prostredia iniciovalo niekoľko terénnych výskumov s cieľom zmapovať vplyv pobytu v lese na ľudské zdravie. Výsledok neprekvapí azda žiadneho milovníka lesných prechádzok.

Pravidelné praktizovanie lesného kúpeľa v podobe krátkych, už dvadsaťminútových výletov do prírody znižuje vysoký krvný tlak, redukuje stres regulovaním hladiny kortizolu v krvi, zmierňuje úzkosti, zlepšuje sústredenosť, čistí dýchacie cesty, urýchľuje zotavovanie po chorobách či úrazoch, posilňuje imunitu, zlepšuje spánok... Všetko to, čo vaše telo intuitívne vedelo už dávno, je dnes konečne potvrdené vedou a prechádzky do lesa sa stali legitímnym nástrojom preventívnej medicíny, dostupným pre každého a bez vedľajších účinkov.

Prívrženci zeleného wellness veria, že jeden víkend v lese pomôže dočerpať energiu na mesiac dopredu. Tvrdenie hodné overenia v praxi, čo vy na to? Nezabudnite, že aj lesný kúpeľ má svoju etiketu. Ak si chcete blahodarné účinky lesa vychutnať na maximum, tu sú tipy, ako na to:

Nájdite si „svoju“ trasu

Objavovanie nových trás znie síce dobrodružne, ale na druhej strane platí, že čím viac budete oboznámený s terénom, tým väčšmi si môžete vychutnávať samotnú atmosféru bez rizika zakopnutia či zavadenia o konár.

Aktivujte letový režim

Pol hodinku bez signálu na mobile si iste môžete dovoliť. Dočasné nahradenie zvukov zvonenia, mailových či facebookových notifikácií šumom lístia a vtáčím čvirikaním spraví vaším ušiam len dobre.

Prebuďte všetky zmysly

Ak počasie dovolí, urobte si v lese pauzu, vyzujte sa, posaďte sa, vezmite do dlaní list či šišku. Pokojne objímte strom, ak to tak cítite. Nenáhlenie sa je prvý krok k tomu, aby ste z prechádzky lesom spravili plnohodnotný viaczmyslový zážitok a precítili prírodu zrakom, sluchom, hmatom, čuchom aj chuťou.

Doprajte si občerstvenie

Drobný proviant spraví lesnú prechádzku výživnejšou. Ak premýšľate, prečo v prírode vnímame jedlo na jazyku inak, dôvodom je zníženie stresového hormónu kortizolu, ktorého nadprodukcia zvádza na sladkosti a „prázdne“ kalórie. V lese chutí všetko lepšie, intenzívnejšie a sladšie – áno, aj čerešne .

Zorganizujte rodinnú súťaž

Najmenších účastníkov lesného kúpeľa zoznamom zdravotných benefitov zrejme nenadchnete, ale akčnou hrou určite áno. Upútajte pozornosť detí situačnými výzvami. Kto prvý spozoruje kvietok vo farbe slnka? Započuje ďatľa? Nájde na zemi kamienok v tvare srdca?

Vezmite si les domov

Za veľkú časť zdravotného osohu lesa môžu aromatické zložky – fytoncídy. Stromy ich používajú ako ochranu pred škodcami, dokonca aj ako komunikačný prostriedok. To ony sú dôvodom, prečo sa nám v lesoch tak príjemne dýcha. Hektár jedľového lesa vyprodukuje denne až 5 kíl fytoncídov, zatiaľ čo hektár borovicového lesa rovných 30 kíl! Ak si chcete vziať kus lesa domov, použite jedľový alebo borovicový esenciálny olej ako prísadu do kúpeľa či ako osviežovač vzduchu.

Ďalšie novinky