31. október 2017

Mladé talenty dizajnujú pavilón v Čerešniach

Napriek realitnému boomu neposkytuje slovenská developerská scéna mladým talentom veľa príležitostí ako ukázať, čo dokážu. ITB Development má však odjakživa iný postoj. Radi podporujeme novú generáciu, pretože si uvedomujeme ich pridanú hodnotu v mnohých aspektoch. Atribútom našej spoločnosti je inovátorsky prístup a mládež je nositeľom špecifických vlastností, ktoré prinášajú nezameniteľnú tvorbu do projektov. My, ako predstavitelia ITB Development sa taktiež radi podieľame na inšpirácii mladých ľudí. Vyhlásili sme súťaž pre talentovaných architektov, v ktorej sme im zadali vytvoriť návrhy vonkajších pavilónov, ktoré by zdobili exteriér nášho dúbravského projektu Čerešne.

Čerešne sú projekt, kde sa zameriavame aj na  rozvoj komunitného života obyvateľov a okolia. V jeho vonkajších priestoroch tak bude viacero skvelých miest ako cvičiská, detské ihriská, komunitné záhrady a mnohé iné. Pribudne aj estetický objekt pavilónu, ktorý môže byť zvolený z návrhov mladých talentov tejto súťaže.

Vo svojej podstate sú návrhy najmä výnimočné umelecké diela, ktoré majú rozvíjať jedinečný, s okolím spätý vizuálny charakter projektu Čerešne. Architekti sa museli popasovať nielen s pôsobivým vizuálom návrhu, ale aj s jeho konštrukčným riešením a statikou.

Statika a dizajn však stále nie sú všetko. Úplné podklady predstavujú pôdorys, rezy a pohľady, pracovnú vizualizáciu, osadenie v areáli a charakteristické detaily. Každý, kto predložil návrh, získal odmenu dvesto eur za vyhotovenie dokumentácie. My, ako predstavitelia ITB Development a náš ateliér Architekti Šebo Lichý sme s radosťou venovali mnoho kapacity na spoluprácu s mladými dizajnérmi. Napriek tomu, že sa jedná o naozaj komplikované zadanie, ktorého sa museli zúčastnení ujať s vkusom aj odbornosťou, ich kvalita mnohokrát prekvapila aj nás s dlhoročnými skúsenosťami.

Tridsaťtri dizajnérov odovzdalo spolu až dvadsaťdva návrhov. Po viacerých výberových kolách a definícii mnohých detailov sa dopracovávame k návrhu, ktorý by bol pre nás víťazný. Dokonca je možnosť vytvoriť a inštalovať vybrané dielo v projekte Čerešne v prípade, že sa spoločne dopracujeme k skutočne realizovateľnému riešeniu. Táto skúsenosť a položka do osobného portfólia sú pre architektov skvelým štartom do profesionálnej kariéry. Veľmi hodnotné pre nich je, že minimálne jeden hráč zo sveta realít, ITB Development, si cení vízie mladej generácie a je ochotný dať jej šancu ukázať svoj talent.
Jan Adamus, Gréta Wildeová.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

Jan Kováříček.

 

Ďalšie novinky