BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
25. august 2023

Kto bol Dežo Ursiny? Dúbravka si pripomína pamiatku tejto legendy

Na Slovensku existuje azda len málo ľudí, ktorým by nič nehovorilo meno Dežo Ursiny. Ešte menej takých by sme našli u nás v Dúbravke. Na mieste, kde legendárny hudobník tvoril a žil, sa už šiesty rok organizuje komunitné podujatie Spomienka na Deža. Odkaz tohto významného umelca si tento rok pripomenieme v sobotu 9. septembra v parku na Fedákovej ulici. Viete, čo tohto umelca spája práve s Dúbravkou?

Kto bol Dežo Ursiny?

Dezider „Dežo“ Ursiny sa narodil v Bratislave v roku 1947. K hudbe mal blízko už od detstva, svoju prvú gitaru dostal ako 11-ročný. Ako gitarista a spevák bol členom viacerých kapiel, ktoré formovali slovenskú bigbítovú a neskôr modernú rockovú scénu: od roku 1964 to bola skupina The Beatmen v zostave Dežo Ursiny, Marián Bednár, Miro Bedrik a Peter Petro, ovplyvnená legendárnymi The Beatles. Po rozpade kapely bol spoluzakladateľom Soulmen s Fedorom Frešom a Vladom Malým, neskôr založil hudobnú zostavu Provisorium, kde hral aj s Jankom Lehotským či Jarom Filipom. Od roku 1979 pôsobil vo formácii Burčiak, od roku spolupracoval s 1982 s hudobnou kapelou Prognóza.

Z hľadiska hudobnej tvorby išlo o plodné obdobie, do roku 1994 vydal 12 pôvodných slovenských a 4 anglické albumy. Na 11 z nich spolupracoval s básnikom a textárom Ivanom Štrpkom. Kvôli povahe svojich neskorších skladieb, ktoré boli skôr intímne, zamerané na textovú stránku a určené na sústredenejšie počúvanie, však na verejnosti vystupoval pomerne málo.

Do povedomia širšej verejnosti sa Dežo Ursiny zapísal aj ako autor hudby pre kultový televízny muzikál Neberte nám princeznú. Sám pôsobil ako režisér, dramaturg a scenárista filmovej tvorby. Na konte má 9 dokumentárnych filmov.

Dežova bohatá umelecká kariéra, žiaľ, nemala dlhé trvanie. Na následky ťažkej choroby zomrel v roku 1995. Napriek tomu, že sa Dežo dožil len 47 rokov, zanechal slovenskej kultúre veľký odkaz. Dodnes naňho spomína mnoho umelcov, ale aj ľudí, ktorých jeho hudba sprevádzali významnými životnými udalosťami. O jeho živote a tvorbe nakrútil v roku 2008 scenárista a režisér Peter Krištúfek film Momentky o živote Deža Ursinyho, v roku 2011 napísal Marian Jaslovský monografiu Dežo Ursiny/Pevniny a vrchy a jeho muzikantskú dráhu zachytil v knihe Rukojemník Ivan Štrpka. V júni 2021 mu udelila prezidentka Zuzana Čaputová štátne vyznamenanie – Pribinov kríž II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Osobnosť Dúbravky

Hoci sa Dežo Ursiny narodil a vyrástol v Ružinove, veľkú časť svojho života prežil práve v Dúbravke na Fedákovej ulici. Od roku 1976 tu tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana a aj v roku 1995 zomrel. Vďaka svojim textom a hudbe, a teraz už aj pamätníku a každoročnému festivalu, však žije Dežo ďalej v srdciach (nielen) Dúbravčanov a Dúbravčaniek doteraz. Svedčí o tom aj fakt, že 9. septembra sa uskutoční už šiesty ročník podujatia Spomienka na Deža, ktorého partnerom je aj ITB Development. Navštíviť ho môžete v parku pri Fedákovej ulici – z Čerešní sa tam jednoducho dostane za niekoľko minút autom alebo MHD linkami 20 alebo 84.

Spomienka na Deža

Spomienka na Deža 2023 už tradične prinesie bohatý kultúrny program spojený s odkazmi na tvorbu Deža Ursinyho. Podujatie, ktoré už dnes možno pokojne nazvať festivalom, o 13:00 odštartujú pesničky z muzikálu Neberte nám princeznú v podaní žiakov Cirkevného konzervatória v Bratislave. Dežov syn Jakub Ursiny s vytvorenou formáciou Provisorium spojí šiestich umelcov, ktorí vystúpia s výberom skladieb „Best of Dežo“. Na Dežovu tvorbu nadviažu aj ďalšie sprievodné podujatia ako čítanie textov Ivana Štrpku a Deža Ursinyho alebo študentské výstavy modelov šiat a fotografií.

Návštevníci sa tiež budú môcť tešiť na vystúpenia Jany Kirschner, Kataríny Málikovej, spojenia Nikola Mucha & Ondřej Kyas a iných, chýbať však nebude ani divadlo pre deti či diskusie. Kompletný program nájdete na Facebookovej stránke festivalu Spomienka na Deža.

O to, že sa takáto udalosť už šiesty rok koná, sa zaslúžil Juraj Štekláč, člen kultúrnej komisie v Dúbravke, ktorý bol tiež autorom idey osadenia pamätníka Deža Ursinyho na Fedákovej ulici. Pamätník v podobe diela Miry Podmanickej s názvom Listovanie, ktoré symbolizuje knihu s ukážkami Dežových textov, tam bol odhalený v deň jeho nedožitých sedemdesiatych narodenín. Od roku 2018 si tak v Dúbravke môžete tohto významného hudobníka pripomenúť nielen návštevou pamätníka, ale aj dňom plným hudby, textov a spomienok na Deža.

Ďalšie novinky