BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
13. apríl 2023

Koláč, olej, utierka... Takto sa vítajú susedia vo svete

„Vitajte, susedia“ sa dá povedať toľkými spôsobmi! Tie najosvedčenejšie zahŕňajú úsmev, potrasenie rukou a drobný darček. Napadá vám čerešňový koláč? Tematické, ale ak sa vám žiada prísť s niečím ešte originálnejším, zozbierali sme pre vás inšpirácie zo sveta.

Tradícia vítania susedov je jeden zo zvykov, ktoré si rozhodne zaslúžia „oprášiť“ v 21. storočí. Žijeme v dobe, keď si každý stráži svoje súkromie a dôverné susedské rozhovory cez balkóny či výpožičky múky bývajú, obzvlášť v mestách, skôr raritou. Nie však v Čerešniach!

V samom srdci rezidenčného projektu Čerešne je dôraz na budovanie komunity, preto je jasné, že tému susedského obdarovávania berieme vážne. Priateľské gesto s minimálnymi nákladmi a neoceniteľnou ľudskou hodnotou pomáha novému susedovi preklenúť adaptačné obdobie, kedy sa z neznámeho miesta stáva domov.

Ako sa dočítate nižšie, čo krajina, to iný typ darčeka na privítanie v susedstve. Mnohé sú z pohľadu našinca exotické až bizarné, no vždy je za nimi pekná symbolika.

Americké dobroty

Susedská láska ide cez žalúdok. Nikde inde to neplatí tak doslovne, ako v USA. Typickým darom susedovi je tzv. „caserolle“ alebo zapekanka v mäsovom či vegetariánskom variante, prípadne domáce „cookies“, suché sladké keksíky. Maličkosť? Nie v prostredí s fastfoodovou a polotovarovou gastronomickou kultúrou! Ten, kto víta, svojím darom ukazuje, že nový sused mu stojí za námahu zapnúť rúru a stráviť čas v kuchyni.

Francúzske delikatesy

Jedlé dary sa mimoriadnej obľube tešia aj vo Francúzsku, predovšetkým na vidieku. Tamojšie uvítacie dary sú však v duchu povestného francúzskeho pôžitkárstva určené skôr na zobkanie než nasýtenie. „L’apéritif“, kvalitný syr a sušená klobása, sa hodia napríklad ako proviant pri pauze od vybaľovania.

Japonské utierky

V našich končinách znie utierka ako niečo všedné, priam až hanlivé, ak ju nazveme handrou. V Japonsku je to úplne naopak. Sotva by ste našli iný predmet do domácnosti s posvätnejším postavením. Tenugui alebo oshibori utierky sú vyrábané z bavlny alebo s prímesou vlny a dekorované rozličnými folklórnymi motívmi, ktoré sa menia región od regiónu. Japonci nimi vítajú nových susedov aj preto, že pri väčších daroch by hrozilo vrátenie, čo je prejav tamojšej úslužnosti.

Talianske metly

V Taliansku sa noví susedia obdarúvajú metlami. Bez kontextu by to mohlo ľahko vyvolať nedorozumenie, že v susedstve nie sú vítaní, no v tomto prípade metla reprezentuje nástroj na povymetanie duchov minulosti z priestorov. Keďže sú však Čerešne novostavbou, pre istotu uvádzame aj alternatívne talianske susedské podarúnky. Zaľúbené páry zvyknú dostávať olivový olej, aby ich láska nikdy nezhrdzavela alebo vrecúško suchej ryže, symbol plodnosti. 

Nemecké kohúty

Od starých germánskych kmeňov pochádza zvyk vítať v Nemecku susedov kohútmi, ochrancami pred votrelcami. V modernom podaní sa, samozrejme, od živých zvierat dávno upustilo a nahradili ich kohútie motívy na hrnčekoch či kuchynských chňapkách.

Dúbravské tipy

Čerešne sú síce ešte relatívne mladé, ale nikdy nie je priskoro odštartovať novú tradíciu vítania susedov, jedinečnú práve pre toto miesto. Čo tak posunúť susedovi zasvätené tipy, čo sa deje v Čerešniach a v ich bezprostrednom okolí, kde podávajú najlahodnejšie cappuccino, kam na bicykel či kde sa najlepšie beháva?

Napíšte svoje vychytávky na darčekovú kartičku alebo rovno odkážte suseda na tento blog, plný noviniek a informácií, ako si bývanie v Čerešniach ešte viac osladiť. 

Ďalšie novinky