BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
28. október 2022

Home? Office? Ako mať oboje na jednom mieste?

Kancelária je kancelária a obývačka je obývačka? Možno kedysi, no od jari 2020 už toto konvenčné delenie neplatí. Ako sa rozšírenie domácich kancelárií podpísalo na našich interiéroch, na chuti pracovať a na schopnosti relaxovať?

Ak k zriaďovaniu domácej pracovnej zóny pristupujete tak invenčne ako architekti z ateliéru Architekti Šebo Lichý k Čerešniam, blahoželáme! Väčšina ľudí však nemá profesionálne architektonické zázemie a s výnimkou pár brandží ani zažitý zvyk pracovať odkiaľkoľvek. Priestor v obývačke, vyčlenený na pracovné záležitosti, môže preto pôsobiť ako auto zaparkované na chodníku. Nepatrične.

Ako spomína v rozhovore Milan Illés zo Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov, home office nie je pre každého. No každý môže maximalizovať potenciál priestoru, aby doma vytvoril symbiotické prostredie, kde práca nejde na úkor súkromia a súkromie na úkor práce.

 

 

S odborníkom na interiéry sme sa rozprávali aj o tom, či je vhodné pracovať na stoličke zdedenej od babky a či budeme v budúcnosti riešiť porady z gauča s VR prilbou na hlave.

Ako ovplyvnila globálna pandémia a rozšírenie home office „kultúry“ naše domáce interiéry?

Domáce kancelárie boli aj pred pandémiou. Zmenilo sa však vnímanie práce z domu. Pred tým bol home office tak trošku punk a na ľudí, ktorí pracovali z domu, sa pozeralo buď ako na bonvivánov, alebo ako na kaviarenských povaľačov. Počas pandémie sme však boli nútení pracovať z domu všetci. Zoom, Meet, Teams – všetci sme sa presunuli z administratívnych budov do obývačiek a na stretnutia s kolegami sme si zvykli chodiť v papučiach. Je teda prirodzené, že to zasiahlo aj naše domovy, pretože sme do nich museli napratať hneď viac nových funkcii. S tým prišli vynútené zmeny, ktoré my ľudia veľmi radi nemáme. Zasiahlo to náš fyzický aj mentálny priestor.

 

 

Nestáva sa samotné zónovanie pomaly prežitkom – v dobe, keď si berieme prácu doslova do postele, do kuchyne či na záhradu?

Vďaka mobilným technológiám sa drasticky mení štýl práce. Áno, pracovať teraz vieme z každého miesta, kde je wi-fi. Miesto na prácu alebo pracovná zóna však prežitok rozhodne nie je. Veď aj tenis sa dá hrať na asfaltovej ceste, ale skutočne dobrú hru si užijeme na kurte. Rovnako je to s prácou. Preposlať e-mail môžeme aj z toalety, ale výročnú správu alebo stratégiu tam asi nevypracujeme. Ak máme možnosť, tak by naša práca mala ostať oddelená od osobného priestoru. Nechceme mať doma pocit, že neustále pracujeme. A pracovať z postele? To je fór, anarchia a cesta k šlamastike. Z postele treba vstať a ísť žiť deň!

Ako sa pri plánovaní priestoru na prácu z domu vyhnúť tomu, že nás provizórny home office uspáva, alebo naopak, že sa nám v spálni nechce pustiť laptop z ruky?

Provizórny home office nás prirodzene zvádza k pospávaniu, veď si stačí navliecť ponožky a s rožkom v ruke sa práca môže začať hneď po prebudení. Síce nás nevyruší small talk s kolegom, ale doma na nás číha viac pokušení. Neumyté hrnce, nepoliate kvety, susedova vŕtačka či plač kdesi z piateho. Bez šéfa za chrbtom sa naše nasadenie ľahko prepadne na úroveň facebookových príspevkov, alebo nás pohltí jedna influencerská story za druhou. Pracovať z domu si preto vyžaduje veľa sebadisciplíny.

Pomáha, keď si prácu vopred naplánujeme, aby sme mohli efektívnejšie plniť úlohy. Rušeniu z domáceho prostredia sa nevyhneme, preto by sme sa mali sústrediť najprv na vykonanie úloh. Je dobré si urobiť rutinu, ráno skontrolovať maily, vykonať telefonáty, video hovory. Potom poliať kvety a pokračovať vo vypĺňaní excelovských tabuliek. Práca z domu nie je pre každého, ľahko privodí dilemu, či si nosíme prácu domov, alebo domov do práce.

 

Ľudia bez architektonického zázemia, ktorí si zariaďujú domáci pracovný kútik, často priorizujú estetické hľadisko. Aké sú vaše tipy pre útulný home office, ktorý bude zároveň funkčný?

Dôležité je dizajnové hľadisko. Ani nie tak z estetického, ako skôr z ergonomického či funkčného pohľadu. Správne sedenie alebo dobrá výška stola, to sa nedá dosiahnuť na jedálenskom kúte s funky stoličkou repasovanou rovno z babičkinej povaly. Už pár mesiacov v nevhodnej pracovnej polohe je vstupenkou k fyzioterapeutovi.

Na dlhodobú prácu máme celkom dobré normy a vyhlášky, ktoré naše firemné kancelárie zo zákona spĺňajú. My o týchto požiadavkách ani nemusíme tušiť a doma si tak ľahko vytvoríme nezdravé pracovné prostredie a podhubie s podmienkami pre dokonalé vyhorenie.

Kvalitná stolička, výškovo nastaviteľný stôl, dostatok svetla, čo najlepšie odčlenenie a izolovanie od domácich úloh, plánovanie – to sú prostriedky na zvládnutie práce z domu.

Ako dosiahnuť, aby domáci pracovný kút integrovaný v miestnosti pôsobil v danom priestore, napríklad v obývačke, jednoliato, nie ako päsť na oko?

To, čo bolo kedysi ako päsť na oko, je dnes norma. Z gamingového stola je razom kancelársky stôl, monstera z rohu miestnosti mizne, aby uvoľnila miesto pre plnenie úloh. Práca sa nám dramaticky vkradla do životov a obkukávanie, kto má ako vyriešený home office je nová show.

Pri zriaďovaní home office sa poraďme s odborníkom na interiér ešte pred tým, ako budeme hľadať pomoc u odborníka na psychohygienu. Netreba to podceniť, lebo pri miešaní práce so súkromím ešte nemáme vychytané všetky muchy.

A ktovie, možno sa k nám blíži čas práce cez Metaverse, kedy budeme pracovať z gauča s VR okuliarmi na hlave. Zatiaľ sa však sústreďme na to, aby nás práca, ktorú robíme, aj bavila a aby sme robili to, v čom sme skutočne dobrí. Moja dobrá rada, ako na home office? Ak práca nebaví, určite si ju neberme domov.

 

 


 

ZMYSLUPLNÉ tipy pre prácu doma

Prestimulovanosť, alebo naopak, nedostatok podnetov, znižujú pracovnú produktivitu. Zlepšite ju tou správnou „výživou“ pre všetky zmysly.

Zrak

Mäkké „žlté“ svetlo v obývačkách je skvelé pre navodenie pokoja. Ak pracujete z domu, potrebujete pre nabudenie pravý opak, ostré svetlo simulujúce priame slnko. Oplatí sa preto investovať do inteligentného osvetlenia, ktoré prechod od výkonnej k pohodovej atmosfére vyrieši za vás.

 

 

Čuch

Dbajte, aby bola vaša domáca kancelária dobre vetraná. Ak navyše čerstvý vzduch osviežite aromatickými pomôckami na prírodnej báze a v citrusových tónoch, vyhnete sa nežiaducim pocitom únavy a ťažkostiam s koncentráciou.

 

 

Hmat

Nedovoľte, aby si pracovnú frustráciu odniesli vaše počítačové klávesy. Namiesto zúrivého ťukania nájdite pre prsty – a mozog – lepší ventil. Zaobstarajte si na stôl antistresové hračky, zenovú záhradku alebo logický hlavolam. Pauza a odstup je často to najlepšie, čo môžete spraviť pre zdarné vyriešenie zdanlivo neriešiteľnej úlohy.

 

 

Sluch

Penové štuple do uší alebo protihlukové slúchadlá vám pomôžu vytesniť akustické rozptýlenia. Čoraz rozšírenejším trendom a alternatívou k úplnému tichu sú aj nahrávky takzvaného „bieleho hluku“. Môže ním byť šum oceána, dažďové kvapky alebo hoci aj monotónne vrnenie chladničky. Nech už si zvolíte akýkoľvek zdroj, pomôže vám zachovať si plne sústredenú myseľ.

 

 

Chuť

Potraviny bohaté na tuky a jednoduché cukry – kam patrí väčšina rýchleho občerstvenia – sú najhorším spoločníkom k práci (nielen) doma, pretože na mozog účinkujú ako detská uspávanka. Jedlá si radšej rozvrhnite vopred. Uvedomelé plánovanie vám dá istotu, že sú nutrične vyvážené a že ich skladbu neurčuje len okamžitý hlad. Nič nepokazíte, keď na zahryznutie prihodíte niečo čerstvé z komunitnej záhradky pod oknami vášho čerešňového bytu. Mimochodom, vedeli ste, že čerešne sú perfektný pracovný olovrant? Obsahujú antokyanín, ktorý preventívne chráni mozog pred predčasným starnutím a vyostruje kognitívne schopnosti.

 

Ďalšie novinky