BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
04. máj 2021

Eco fit: Vyšťav seba, nie planétu

Plogging nie je síce žiadna novinka, ale za ostatných päť rokov sa tento dobrý nápad natoľko rozšíril, že by bola škoda nedozvedieť sa o ňom trochu viac – a hlavne, neskúsiť ho na vlastnej koži. Čo to teda je a prečo určite stojí za to, pridať sa k svetovému trendu bežcov-upratovačov? 

Zelenšie behanie je IN

Fitnes, čo čistí planétu. Takto možno nazvať iniciatívu, ktorá sa k nám dostala až z ďalekej Škandinávie. Plogging je hybridné slovo, ktoré vzniklo zo spojenia všeobecne používaného označenia pre rekreačný beh – jogging a švédskeho výrazu pre zber odpadkov – plocka upp. Možno teda povedať, že plogger je joggerom s ambíciou napĺňať nielen predpísané fitnes ciele, ale aj vlastnú environmentálnu misiu.

Tak vidíš, možno si trendy a ani o tom nevieš! Ak zvykneš počas behu automaticky zastať a zohnúť sa, aby si zdvihol pohodenú plastovú fľašu, lebo ti to skrátka nedá, a potom pokračuješ vo svojej tréningovej rutine, si v klube ploggerov.

Pridaj sa k trendu a zavolaj aj susedov

Masívnej popularite ploggingu v pomohli na začiatku aj sociálne siete. O kedysi neznámom trende sa ľudia po celom svete dozvedali prostredníctvom fotiek „zeleno“ orientovaných športovcov a ich hashtagov #plogging či #trashrun. Dodnes sa pridávajú noví a noví nadšenci, ktorí do svojej bežeckej výbavy automaticky pridávajú popri fľaši s vodou už aj náčinie na zbieranie smetí. Ak ťa idea zaujala, nezabudni si vziať aj rukavice, dezinfekčný gél a držiak na mobil, aby si mal vždy aspoň jednu ruku voľnú. A pravdaže, nezabudni nadchnúť aj susedov! 

V Čerešne City to vôbec nebude ťažké.Komunitné eventy vrátane pravidelného zbierania odpadkov v neďalekom lesoparku si tu pomaly budujú tradíciu a hoci boli kvôli pandémii nečakane stopnuté, počíta sa s nimi aj v budúcnosti. Navyše, plogging je bezpečnou aktivitou na čerstvom vzduchu, takže ti nič nebráni v tom, aby si zmobilizoval svojich susedov a vybrali ste sa cez víkend ploggovať spoločne.

Potrebuješ ešte ďalšiu motiváciu? Nech sa páči, tu je. Podľa dát švédskej fitnes aplikácie Lifesum stratíš počas tridsiatich minút ploggingu v priemere približne 288 kalórií, čo je o 53 viac ako pri štandardnom joggingu. Podrepy navyše spravia svoje. Fyzické spestrenie bežeckej rutiny zároveň vedie k spevneniu brušného svalstva a zlepšeniu celkového balansu tela.

Keď sa teda niekedy prichytíš, ako sa rozhorčuješ nad ignorantstvom ľudí, ktorým je zaťažko odhodiť odpadky do smetného koša, usmej sa a v duchu sa im poďakuj.  Nedopatrením ti pomohli urobiť dobrý eco skutok a ešte sa aj rýchlejšie dostať do formy!

Ďalšie novinky