27. január 2023

Čerešne motivujú! 4 tipy pre zdravší nový rok

 

Predsavzatia sú s nami viac ako 4000 rokov. Vraj ich mali v obľube už Babylončania pri príležitosti sezóny zberu jačmeňa. Chuť nastoľovať si nové osobné ciele máme v génoch, tak prečo je také ťažké držať sa toho, čo si vytýčime?

Jedno slovo: motivácia! Nie každý má vôľu zo železa. Vtedy pomôže napríklad stávka s priateľmi či finančný záväzok. Veď prepadnutá permanentka do fitka neškrie len svedomie, ale aj peňaženku.

Nepodceňujte silu prostredia

Dobrá dostupnosť je jeden z hlavných faktorov pri vytváraní takzvanej návykovej slučky, čo je vzorec správania potrebný na to, aby sa z aktivity sformoval pravidelný návyk. Ak bývate v Čerešniach, ste v tom najlepšom prostredí viazať si v mysli nové návykové slučky pre zdravší život.

Tu sú naše tipy, ako si rok 2023 spraviť dynamickejším, chutnejším, náučnejším a zážitkovejším.

365-dňový fitnes plán

Aj by ste sa rozhýbali, ale a) nemáte čas, b) nemáte energiu alebo c) považujete sa za športový antitalent, ktorý si z hodín telocviku pamätá len uhýbanie pred loptou. Práve pre vás je ako stvorený 365-dňový fitnes plán. Na podobné výhovorky v ňom nie je miesto.

Čerešne s niekoľkými dômyselne prepojenými dvormi, vlastnou crossfitovou zónou a celoročnými športovými komunitnými aktivitami vás pozývajú dostať sa do formy vlastným tempom a s náročnosťou, ktorá vás nevyčerpá.

Tesné susedstvo s lesoparkom nabáda vytiahnuť bežecké tenisky alebo pokojne aj vychádzkovú obuv. Už 30 minút svižnej chôdze denne má blahodarné účinky na fyzickú aj mentálnu kondíciu. Ak si k tomu pustíte obľúbený podcast alebo audioknihu, zistíte, že z polhodiny sú odrazu dve hodiny a vy si už ani nepamätáte, kedy ste pri šliapaní do schodov lapali po dychu.

0-kilometrová kuchyňa

Poznáte koncept „zero km food“? Už naši prarodičia vedeli, že žiadna zelenina nie je taká chutná ako tá, ktorú si vlastnými rukami prenesieme zo záhradky o pár metrov ďalej – na stôl. Preferovaním lokálnych surovín v strave šetríte životné prostredie a dávate telu maximum nutričného bohatstva, ktoré chudobnie každým priemyselným spracovaním či zbytočne dlhým dovozom.

Drobnosti ako bylinky či klíčky hravo dopestujete aj v byte, väčšie zeleninové a ovocné „projekty“ môžete realizovať komunitnej záhradke Čerešní. Pri piplačkách v pôde ľahko zabudnete, že si vzácny benefit záhradkárčenia užívate na skok od centra Bratislavy a nie na vidieku.

10 000 prečítaných stránok

Aj keď by sa mohlo zdať, že digitálna doba a rýchlootáčkový obsah na internete vytláča trend plných obývačkových knižníc, čítanie je stále v kurze. Taký tréning koncentrácie, jazykových zdatností, rozširovania vedomostí a kritického myslenia v jednom balíku len tak nenájdete.

Akokoľvek plné sú vaše dni, čas na aspoň 25 stránok sa iste nájsť dá. Za rok sa tak dostanete na peknú métu 10 000 stránok. Ak chcete spraviť čítanie motivujúcejším a vzrušujúcejším aj pre deti, doplňte ho o aspekt súťaživosti a zapojte celú rodinu do „stránkovej výzvy“.

Extra tip: V Čerešniach sa číta ostošesť! Susedmi obľúbená letná čitáreň je výborná príležitosť, ako zmysluplne zabaviť najmenších a spojiť rozvíjanie detskej fantázie s pobytom na čerstvom vzduchu.

1 000 000 susedských zážitkov

Vyvážiť online mítingy stretnutiami v offline svete neznie ako tradičné novoročné predsavzatie, ale patrí medzi tie najzdravšie. Medzinárodné štúdie pripodobňujú zdravotné následky dlhodobej izolácie a nedostatočnej socializácie k fajčeniu 15 cigariet denne, čo stavia význam susedskej komunity do nového svetla.

Aby nebolo komunitné bývanie iba frázou, potrebuje funkčný a inšpiratívny priestor. V Čerešniach vás obklopí zo všetkých strán. Štýlová spoločenská klubovňa, kočíkové dráhy, vodná lagúna, petangové ihrisko či tisícky metrov štvorcových udržiavaného zeleného priestranstva zvádzajú na to, aby ste sa zastavili a prehodili so susedmi viac než len pár slov o počasí.

Baví vás susedský pokec spojený s pestrým programom? Ste na správnej adrese. Čerešňový spoločenský kalendár je po celý rok plný tematických workshopov, skupinových behov, lekcií jogy, tanca či spoločného čistenia lesa pre ešte lepší pocit zo zážitkového bývania.

Ďalšie novinky