Ktoré izbové rastliny budú ideálne do vášho bytu?

Izbové rastliny sú jedným zo spôsobov, ako priniesť do svojho interiéru atmosféru domova. Ak uvažujete nad tým, že by ste nimi svoj byt oživili aj vy, poradíme vám, ktoré rastliny si zvoliť, ako ich správne umiestniť aj ako sa o nich starať.
Či už máte svoje bývanie zariadené v duchu minimalizmu alebo je uprednostňujete skôr boho štýl, vhodne zvolené izbové rastliny by v ňom nemali chýbať. V interiéri splnia nielen úlohu estetického doplnku, ktorý ozvláštni a rozbije uhladený priestor, ale majú aj viacero praktických výhod.
Rastliny v interiéri zlepšujú kvalitu vzduchu tým, že absorbujú škodlivé látky a produkujú kyslík, čím prispievajú k zdravšiemu prostrediu. Prirodzene tiež zvlhčujú vzduch, čím pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti a dokonca zlepšiť kvalitu spánku. Pozitívny vplyv majú aj na vašu psychickú pohodu – nie je žiadnym tajomstvom, že pohľad na zeleň upokojuje, znižuje stres a zvyšuje koncentráciu. V Čerešniach to bude platiť rovno dvojnásobne – okrem zelene za oknami sa budete môcť kochať aj kúskami priamo vo vašom byte.
Ako si však vybrať do svojho interiéru tie vhodné typy izbových rastlín? Zvážiť treba priestor, kam ich chcete umiestniť, ale zamerajte sa aj na to, koľko času na starostlivosť im dokážete venovať.
Rastliny pre začiatočníkov
Ak s pestovaním rastlín ešte len začínate, ideálne je vybrať si druhy, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Skvelými kandidátmi sú napríklad:
- Svokrine jazyky – odolná rastlina, ktorá zvládne takmer akékoľvek podmienky, potrebuje len minimálnu zálievku a dobre znáša aj menej svetla.
- Potosovec – rýchlo rastúca ťahavá rastlina, ktorá sa prispôsobí rôznym svetelným podmienkam a odpustí vám, aj keď ju občas zabudnete poliať včas.
- Zamiokulkas – vďaka svojej odolnosti a nenáročnosti na vodu veľmi obľúbená izbovka medzi začiatočníkmi. Bonusom je, že prosperuje aj v tieni, takže ju môžete umiestniť prakticky kdekoľvek.
- Monstera – veľmi populárna izbová rastlina, nielen vďaka svojim nápadným estetickým listom, ale aj nenáročnosti na starostlivosť. Je veľmi prispôsobivá a zvláda rôzne svetelné podmienky.
Ako vybrať izbové rastliny podľa svetelných podmienok?
Hoci o väčšej či menšej náročnosti na svetlo sa hovorí najmä v súvislosti s balkónovými rastlinami, správne svetelné podmienky vo vašom byte sú zásadné aj pre izbové rastliny. Kým rastliny, ktoré sme spomínali v predošlej časti sa prispôsobia rôznemu prostrediu, pri niektorých druhoch by ste mali voliť umiestnenie tak, aby boli vystavené priamemu svetlu čo najdlhšie – alebo naopak, aby na priamom svetle neboli.
Keď máte v byte dostatočne veľa prirodzeného svetla, môžete si vybrať z rastlín ako figovník lýrovitolistý, aloe vera alebo citrusy. Tieto rastliny môžete pokojne umiestniť aj priamo na parapety.
Ak hľadáte rastliny do priestorov s menším množstvom svetla, skvelou voľbou bude napríklad aspidistra, papraď alebo aglaonéma. Ide o odolné rastliny, ktoré sú takisto vhodné aj pre tých, ktorí s izbovými rastlinami zatiaľ nemajú veľké skúsenosti.
Ako sa o izbové rastliny správne starať
Každá rastlina má svoje špecifické potreby, existuje však niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu, aby sa vašim izbovkám darilo.
Hoci by rastliny bez vody neprežili, zlaté pravidlo pri starostlivosti o ne znie... Neprelievať. Väčšina izbových rastlín vám totiž skôr odpustí sucho ako premokrenie. Pred polievaním vždy skontrolujte vlhkosť pôdy. Okrem polievania im tiež pravidelne utierajte listy. Prach na listoch bráni rastlinám v dýchaní a znižuje ich schopnosť fotosyntézy.
Pozor tiež dávajte na prievan. Rastliny neznášajú náhle zmeny teploty a studený prievan. Dôležité je dopriať im správnu pôdu a kvetináč. Použite substrát vhodný pre konkrétny typ rastliny a dbajte na to, aby mal kvetináč drenážne otvory. Izbové kvetiny by ste mali presádzať do väčších kvetináčov približne každé dva až tri roky.
Väčšina rastlín nepotrebuje náročnú starostlivosť a za dodržiavanie spomenutých pravidiel sa vám odvďačia novými listami. Pri dobrej starostlivosti sa súčasťou vašej domácnosti stanú na dlhé roky. Začnite s nenáročnými druhmi a postupne môžete svoj byt premeniť na domácu džungľu rozšírenú aj o náročnejšie exotické kúsky.