Interiérové doplnky, ktoré vdýchnu vášmu bytu atmosféru
Celkovú harmóniu priestoru často vytvárajú práve detaily. Pozreli sme sa preto bližšie na interiérové doplnky, ktoré dokážu urobiť čary aj vo vašej domácnosti.
Bytové textílie
Ozdobné vankúše, deky, koberce či závesy splnia v interiéri hneď niekoľko úloh. Tou prvou je, samozrejme, estetika. Aj minimalisticky zariadené bývanie dostane vďaka vhodne zvoleným farbám, vzorom a textúram bytových textílii jedinečný vzhľad – ktorý navyše môžete jednoducho variovať vždy, keď budete mať chuť na zmenu. Predsa len, vymeniť obliečky na ozdobných vankúšoch či závesy je finančne výhodnejšie aj jednoduchšie ako meniť sedačku či kreslá.
Mimochodom, aj odborníci sa zhodujú na tom, že pri textíliách sa môžete vyblázniť a neostať len pri jednej farbe či vzore. Napríklad taká kombinácia ozdobných vankúšov a diek v rôznych dizajnoch prinesie do vašej obývačky nádych príjemného boho štýlu. Experimentovať môžete aj s výraznejšími farbami, ktoré rozžiaria aj minimalisticky zariadený byt v prírodných farbách.
Textílie však majú aj svoj praktický účel. Vankúšiky a deky poslúžia k pohodlnejšiemu relaxovaniu, huňaté koberčeky vám zahrejú nohy v chladnejších mesiacoch, záclony sa zas postarajú o regulovanie svetla v byte. Okrem toho však textílie v interiéri napomáhajú lepšej akustike: majú totiž schopnosť pohlcovať zvuk, čo môže pomôcť zmierniť ozvenu a hluk v miestnosti. Oceníte ich najmä v priestoroch s tvrdými a chladnými povrchmi.
Rastliny
Zelené izbové rastliny do vášho interiéru prinesú živý prvok, niečo dobre vyzerajúce a predsa neuhladené. V dobrom slova zmysle tak „rozbijú“ minimalistický vzhľad obývačky či spálne a pomôže vám vytvoriť v nich príjemnejšiu atmosféru. Zelená farba navyše vo všeobecnosti prináša pocit relaxu, harmónie a pokoja. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že prítomnosť rastlín môže zlepšiť koncentráciu, kreativitu a produktivitu, preto na nich nezabúdajte ani v pracovni. Okrem črepníkových izbových rastlín dokáže skvelý efekt vytvoriť aj váza s čerstvými či sušenými kvetmi na jedálenskom stole či v obývačke.
Zabúdať nesmieme ani na ich praktickú stránky. Rastliny absorbujú oxid uhličitý a ďalšie škodlivé látky z ovzdušia a produkujú kyslík, vďaka čomu sa nám v domácnosti plnej rastlín bude aj lepšie dýchať. Medzi izbové rastliny, ktoré dokážu najlepšie čisť vzduch v domácnosti patria svokrine jazyky, ficus elastica, zamioculcas, pothos či dracena.
Mimochodom, rastliny nie sú len záležitosťou interiérov, ale aj balkónov. Ak by vás zaujímalo, ktorým rastlinám sa bude najlepšie dariť na vašom balkóne, odporúčame článok, kde sme sa venovali práve balkónom.
Svetlá
Hra so svetlom je niečo, vďaka čomu dokážete vytvárať v domácnosti útulnú atmosféru – a aj ju mierne prispôsobovať podľa potreby. Architekti Čerešní si dali záležať na tom, aby bol vo všetkých bytoch dostatok prirodzeného denného svetla, čo opticky zväčšuje a „prevzdušňuje“ priestor.
Tú správnu atmosféru v podvečerných a večerných hodinách vám pomôžu pomocou svetla vytvoriť lampy, svietidlá či podsvietenie. Závesné svietidlá alebo lustre môžu slúžiť ako výrazný a estetický prvok v miestnosti. Vyberte si dizajn, ktorý zodpovedá štýlu vášho interiéru a prispieva k požadovanej atmosfére. Útulné osvetlenie vhodné na relaxáciu a oddych vám pomôže vytvoriť teplé svetlo, vytvorené pomocou stojacich lámp, ktoré môžu byť zároveň aj dizajnovým doplnkom do domácnosti.
LED pásiky s rôznymi farebnými možnosťami môžu byť skvelým spôsobom, ako pridať do miestnosti špeciálny efekt alebo vytvoriť zaujímavé osvetlenie. Môžete ich umiestniť za televíziu, pod posteľ alebo za police, aby ste vytvorili požadované podsvietenie. Akcentové osvetlenie vám zas poslúži na zvýraznenie určitých prvkov v miestnosti, ako sú umelecké diela, knižnice alebo závesné rastliny. Romantické osvetlenie vytvoria aj sviečky, ktoré môžu byť takisto vkusným doplnkom v interiéri a atmosféru podčiarknu svojou vôňou.
Nástenné dekorácie
Či už ide o umelecké diela alebo zaujímavé printy, nástenné dekorácie sú ďalším prvkom, ktorý dokáže vdýchnuť aj jednoduchému interiéru osobitý ráz. Pri obrazoch zväčša platí, že menej je viac, preto sa skúste vyhnúť kombinovaniu viacerých štýlov malieb a grafík na jednej stene. K nástenným dekoráciám môžeme zaradiť aj zrkadlá, ktoré majú schopnosť opticky zväčšiť priestor a presvetliť miestnosť.
Regály
Netradične riešené regály, police či knižnice môžu byť zaujímavým prvkom, ktorý v miestnosti upúta pozornosť na prvý pohľad. A to hneď dvojnásobne – tým, ako vyzerá, a tým, čo v nich uložíte. Knihy, suveníry, rastliny alebo iné zberateľské či umelecké predmety budú pôsobiť zaujímavo, no dajú priestoru aj osobnejší charakter. Umiestniť ich môžete v obývacej izbe prípadne v pracovni, v kompaktnejšej podobe si však nájdu miesto aj v detskej izbe či spálni.
Pri zariaďovaní regálov na to môžete ísť minimalisticky, a teda nechať vyniknúť samotný prvok regálu s vystavením niekoľkých kľúčových dekoratívnych predmetov, medzi ktorými necháte medzery, aby sa dosiahol ľahký a vzdušný vzhľad. Ak však máte poriadne veľkú zbierku kníh či iných suvenírov, pokojne to pojmite maximalisticky a prakticky a umiestnite tam všetky. Takáto stena bude skutočnou dominantou miestnosti a možno aj celého bytu.