27. august 2021

Výlet k moru peši? Hor sa na Biele skaly!

Od Čerešní je to k moru na skok a my ti prezradíme, ako sa k nemu dostaneš. Má to len jeden háčik: prídeš na správne miesto, akurát „trochu“ neskoro. Slovenské more vyschlo pred miliónmi rokov, dodnes však ukrýva prírodné pohľadnice z Druhohôr. Ďalší z našich tipov na rodinný výlet ťa dovedie na Biele skaly, kde zaujmú totemy aj skameneliny.

Idylické zelené zátišia, svieži vzduch, príjemné miesta na posedenie a pozoruhodné stopy po nedávnej trampskej histórii, ale aj tej oveľa dávnejšej. Toto všetko čaká na teba a tvojich všetečných drobcov na Bielych skalách.

Dúbravčania ich poznajú

Pre lokálpatriotov z Dúbravky je to stará-známa adresa ako stvorená na aktívne trávenie víkendov. Biele skaly ponúkajú príležitosť, ako sa zakrátko dostať z ruchu hlavného mesta do úplne iného sveta. Navyše, výhodou je nenáročný miestny terén, takže si v pohode vystačíš s bežnými teniskami bez potreby pevnej turistickej obuvi.

Šliapanie po minulosti

Pozostatky dávneho mora sa tu dodnes pripomínajú vo forme autentických odtlačkov druhohorných lastúrnikov a ulitníkov. Ak budeš mať šťastie, možno o jeden takýto prastarý suvenír zavadíš pri chôdzi a odnesieš si ho na pamiatku domov. Aj poroztĺkané kamenie okolo je pripomienkou, že miesto je častou zastávkou rekreačných nadšencov paleontológie pátrajúcich po fosíliách.

Hra na indiánov

Z novšej histórie Bielych skál zaujme séria indiánskych totemov. Povráva sa, že po tom, čo skončil svoju prevádzku lokálny kameňolom zvaný Fuchsov lom, územie si prisvojili trampské partie a štyrmi farebne dekorovanými drevenými totemami si vyznačili svoje teritórium. Deti si totemy určite zamilujú, môžu sa pri nich hrať na indiánov a kým sa budú blázniť na čerstvom vzduchu, dospelí zas uvítajú možnosť posedenia na lavičkách v obkolesení stromov.

Fotogenická príroda

Priľahlý les je plný kvetín a stromov, ktoré zažiaria v tvojej fotogalérii aj bez instagramových filtrov. To, čo ale do mobilu nezachytíš, sú vône. Obzvlášť začiatkom jari cítiť prenikavú arómu medvedieho cesnaku, ktorý sa tu dá nazbierať.

Ako na Biele skaly?

Ak si dobrodruh, môžeš sa vybrať pešo rovno z bytu. Google hlási od Čerešní približne 6-kilometrovú trasu, zdolateľnú za bezmála hodinu a pol v nenáročnom, prevažne mestskom teréne. Značenie však nie je dostatočné, preto odporúčame mať po ruke online navigáciu.

Pohodlnejšou alternatívou, hlavne pre rodiny s menšími výletníkmi, je zaparkovať pri Dúbravskej hlavici a odtiaľ sa vydať po ceste smerom k bývalej vojenskej základni. Prvým orientačným bodom je studňa po pravej strane (super miesto na pauzu a občerstvenie pod strechou nového altánku), o niečo vyššie nájdeš odbočku k druhej studni.

Odtiaľ po odbočení doprava pokračuj po lesnom chodníku hore a onedlho sa dostaneš do cieľa. Cesta je široká a rovinatá, až v závere tesne pred cieľom dáva zabrať kolenám pri krátkom strmom stúpaní. Ale scenéria, aká sa pred tebou rozprestrie, určite stojí za kus zadýchania.

Už teraz pre teba zbierame ďalšie tipy a zaujímavosti z okolia, tak nezabudni sledovať, čo nové v Čerešne City.

Ďalšie novinky