Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie určené na použitie v prípade náhleho zlyhania srdca. Ak je použitý včas, výrazne zvyšuje šance na prežitie. Jeho prístupnosť a správne použitie sú pri núdzových situácií kľúčové, preto sa defibrilátory čoraz častejšie nachádzajú na verejných miestach. Myšlienka, že tento prístroj je potrebné mať aj v komplexe Čerešní, vzišla z iniciatívy zástupcov vlastníkov bytov a náklady plne hradila spoločnosť ITB Development. Nový externý defibrilátor je umiestnený na recepcii v Čerešniach, ktorá je dostupná 24 hodín denne 7 dní v týždni.
Ako defibrilátor funguje?
Ovládanie defibrilátora je prispôsobené laikom, k jeho použitiu teda nie je potrebný žiadny špeciálny tréning. Určite však padne vhod, ak si spoločne osviežime niekoľko základných informácií o jeho použití a o tom, ako správne reagovať v prípade, že ho bude potrebné použiť.
Automatický externý defibrilátor je navrhnutý tak, aby vás hlasovými pokynmi previedol celým procesom resuscitácie. Ak sa ocitnete v situácii, že niekto v okolí potrebuje oživiť po tom čo uňho došlo k náhlej zástave srdca alebo život ohrozujúcej arytmii, nemusíte sa báť, že niečo urobíte nesprávne – stačí prístroj zapnúť a riadiť sa jeho pokynmi. AED je navyše vybavený špeciálnymi nadstavcami pre detských pacientov, ktoré automaticky upravia proces resuscitácie podľa ich potrieb.
Viete, ako rozoznať zástavu srdca?
Kedy viete, že je čas použiť defibrilátor? Ak osoba nereaguje na oslovenie, nedýcha, nereaguje na bolestivý podnet a neprejavuje žiadne známky vedomia, môže ísť o zástavu srdca. V takom prípade je potrebné osobu položiť na chrbát na rovnú podložku, zakloniť jej hlavu a skontrolovať, či sa hrudník dvíha.
Následne postupujte takto:
1. Zavolajte na 155: Vždy je lepšie zavolať priamo na číslo 155 než na 112, aby vás neprepájali. Hovor prepnite na reproduktor, aby ste mali voľné ruky a mohli resuscitovať.
2. Zahájte KPR (kardiopulmonálnu resuscitáciu): Osobu položte na chrbát, zakloňte jej hlavu a začnite s kompresiami hrudníka. Medzitým pošlite niekoho iného na recepciu po AED.
3. Použite AED: Po otvorení AED sa riaďte hlasovými pokynmi prístroja alebo operátora na linke 155. Ak ste sami, konzultujte s operátorom, či stíhate ísť bežať po defibrilátor.
Ako zvládnuť resuscitáciu
Mnohých určite zaujíma, či je pri KPR nevyhnutné aj dýchanie z úst do úst. Odborníci sa zhodujú, že postačí stláčanie hrudníka. Niektorí záchranári dokonca odporúčajú radšej len stláčať ako prerušovať a dýchať, najmä v prípade, že ste s človekom v bezvedomí osamote.
Pri stláčaní hrudníka sa odporúča stláčanie do hĺbky cca 5cm v strede hrudníka. Pri dieťati, samozrejme. stláčajte slabšie (nie celou váhou!), bude vám pri tom zrejme stačiť len jedna ruka. Tempo stláčania hrudníka si môžete prispôsobiť podľa rytmu piesne „Stayin' Alive“ od Bee Gees alebo „Imperial March“ zo Star Wars. Pripravte sa na to, že KPR môže byť fyzicky náročná, a preto je dobré striedať sa pri nej s niekým, ak je to možné. Resuscitácia môže trvať dlhšie, kým dorazí sanitka.
Nemusíte sa báť, že pri poskytovaní prvej pomoci niečo pokazíte. AED vás svojimi pokynmi povedie a pri KPR je dôležité konať. Ak niekto nedýcha a nemá pulz, nemáte čo pokaziť, môžete mu len pomôcť. Aj v prípade, že by ste človeku počas KPR zlomili rebro, ide o očakávaný vedľajší účinok správne vykonanej resuscitácie. Nie je to, samozrejme, príjemné, pokiaľ však človeka zachránite, vylieči sa z toho. Zvýšenú pozornosť si však treba dávať pri deťoch, sú krehkejšie ako dospelí.
Veríme, že tieto zručnosti nikdy nebudete potrebovať, ako sme však spomenuli v úvode, je lepšie byť na nich pripravení.