BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
29. máj 2023

Nielen v láske, aj v byte sa protiklady priťahujú

Niektoré interiéry majú atmosféru aprílového počasia – kdekoľvek sa pozriete, samý kontrast! Ako kombinovať nečakané kúsky? Možno spájať nespojiteľné? Pýtali sme sa Milana Illésa zo Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov.

Odborník na zariaďovanie domácností hovorí o pravidlách správneho kontrastovania, nežiaducich „mačkopsoch“ v našich bytoch aj o tom, ako účelovo pracovať s negatívnym a pozitívnym priestorom.

Svetlé a tmavé, hranaté a oválne, lesklé a matné... S kontrastmi v interiéroch sa stretávame stále. Pokiaľ však s nimi chceme narábať uvedomele, je otázkou, či vie vytvoriť harmonický celok aj laik na základe intuície. Alebo odporúčate obrátiť sa na interiérového dizajnéra?

Kontrastné spojenia napovedajú, že ide o spájanie extrémnych polôh. Pracovať s nimi uvedomele a snažiť sa vytvoriť harmonický celok znamená hľadať tú správnu mieru. Iste, do zveľaďovania vlastného priestoru sa môže pustiť aj úplný laik. Avšak ak sa vyberie cestou spájania kontrastov, výsledok môže rovnako ľahko skončiť kontrastne. Namiesto očakávanej harmónie z toho vyjde čistý chaos.

Keď sledujete trendy a porovnáte ich s tým, čo boduje u nás, máte pocit, že sme z tých hravejších národov, alebo sme s naším prístupom k interiérovému dizajnu skôr konzervatívnejší?

Svetové trendy sú skvelou inšpiráciou. Nemyslím si však, že sme v tomto kontexte príliš hraví. Náš prístup k interiéru je skôr opatrný. Často to plynie z toho, že nie úplne vieme, čo presne chceme. Navyše, robiť spoločné bývanie, kde sú na rozhodovanie minimálne dvaja, môže skončiť aj škriepkami. Problém vzniká, ak chceme niečo, na čo nemáme. Obrátiť sa preto na dizajnéra alebo architekta môže byť užitočné, pretože vedia pomôcť s presným vymedzením vkusu a predstáv a pomôžu nájsť kompromis, aby sa dosiahol harmonický výsledok v stanovenom rozpočte.

Návrhár Alexander McQueen svojho času prorocky povedal, že prichádza éra módy bez akýchkoľvek pravidiel. Napriek tomu sa asi zhodneme, že sú skrátka kombinácie, ktoré dvíhajú obočia. Platí to aj pri interiérovom dizajne? Tiež je veta, že „dovolené je všetko“, iba naoko anarchistickou a toto zdanlivo voľné spájanie kontrastných prvkov má jasne stanovené pravidlá?

Vo vlastnom interiéri máme vlastné pravidlá. Robiť ho tak, aby sa páčil niekomu inému, alebo aby bol trendový a pekný pre niekoho iného, je zlé pravidlo. Základné pravidlá, ktoré sa nedajú obísť, sú dobrá dispozícia, dobré svetlo, ergonómia či zdravé, ekologické materiály. Extravagantný klobúk s húfom motýľov ľahko odhodíte do koša. Ak nemáte zvládnuté to, ako sa človek v interiéri pohybuje a čo potrebuje, potom môžete spájať čokoľvek a vždy vám bude čosi vadiť. Hlavné je pri experimentovaní neprísť o zdravie.

Kontrasty zvyšujú množstvo vizuálnych stimulov, čo môže byť inšpirujúce, ale aj rušivé. Kde je hranica? Ako sa uistiť, že sa z bytu nestáva „mačkopes“, keď kombinujeme všetko so všetkým?

Aby ste sa uistili, že sa z bytu nestane „mačkopes“, nechajte si poradiť. Nie len od priateľov, ktorí už majú skúsenosť s vlastným kontrastmi naplneným bytom. Spoluprácou s dizajnérom alebo architektom môžete navyše získať priateľa, s ktorým sa o týchto veciach budete vedieť radiť bez ostychu. Nemať hranice môže niekedy znamenať aj nemať vkus.

S kontrastmi priamo súvisia komplementárne farby, čo presne sú a ako s nimi pracovať pri zariaďovaní interiéru?

Komplementárne farby sú farby na opačnej strane farebnej kružnice. Ak ich kombinujete, rozhodne vytvoríte výrazný kontrast. Takéto kombinácie sú napríklad modrá a oranžová, žltá a fialová, červená a zelená. Ak chcete Vianoce po celý rok, vymaľujte si červenou a zelenou a užite si to. S komplementárnymi farbami však treba pracovať v rukavičkách.

Existujú farebné kontrasty, ktoré v určitých častiach bytu môžu priniesť viac škody než úžitku? Napríklad poruchy koncentrácie v domácej kancelárii či nechutenstvo v kuchyni?

Veruže existujú, mnohé. Nájdeme k tomu celé štúdie, ktoré dokumentujú vplyv farieb na našu náladu, o tom je farebná psychológia. Najčastejšou chybou je kombinovať teplé so studenými farbami bez zváženia, či konkrétne odtiene ladia spolu a najmä, či ladia s účelom priestoru.

 

V ére rýchlootáčkových insta trendov to vyzerá, že každý týždeň je „in“ nový interiérový štýl, čo mnohých zvádza k experimentovaniu. Čo hovoríte na byty, kde je každá miestnosť zariadená v inom štýle? Je takýto typ kontrastných hier vhodný, alebo to „rozbíja“ celkové ladenie priestoru?

V súčasnej dobe mnoho ľudí mení štýl svojho interiéru v závislosti od momentálnych trendov, reklama i ponuka je veľká. Avšak, má to svoje riziká. Zmena štýlu každý mesiac môže viesť k pocitu nestálosti a neistoty. Navyše, ak každá miestnosť má úplne odlišný štýl, môže to viesť k pocitom chaosu a nekompletnosti v celom obytnom priestore, bez estetiky a krásna.

Je dôležité nájsť rovnováhu medzi výrazným a jednotným štýlom, ktorý vytvára harmonickú atmosféru a celistvý dojem v domácnosti. Vždy by sme mali pamätať na to, že interiérový dizajn má byť pre nás zdrojom pohodlia, bezpečia a zdravia, nie zdrojom stresu.

Pri rozprávaní o kontrastoch nesmieme opomenúť pozitívny a negatívny priestor. Aké majú miesto v interiérovom dizajne a prečo si negatívny priestor zaslúži rovnakú pozornosť, ako ten pozitívny?

Pozitívny priestor je priestor obsadený predmetmi, zatiaľ čo negatívny priestor je priestor medzi nimi. Negatívny priestor tiež pomáha definovať pozitívny priestor a vyzdvihnúť jeho hodnotu. Napríklad, ak je v miestnosti príliš mnoho predmetov a prvky sú príliš blízko seba, môže to vytvoriť pocit chaosu a neporiadku. V takom prípade môže byť použitie negatívneho priestoru efektívnym spôsobom na vytvorenie kontrastu a zvýraznenie pozitívneho priestoru

 

Ďalšie novinky