BA Polianky – 10 min do centra
Financovanie 15 / 85
2.etapa – bývate ihneď
3. etapa – dokončenie 2026
29. máj 2023

Na bicykli do praveku

Vedeli ste, že najrozšírenejším športom na Slovensku nie je futbal ani hokej, ale cyklistika? Roztočte dve kolesá a vydajte sa po stopách jednej z najscénickejších cyklotrás, aké u nás máme.

Ak holdujete aktívnemu životnému štýlu, nemôžete bývať na lepšom mieste! Čerešne sú vďaka svojej výhodnej polohe ideálnym východiskovým bodom pre početné pešie aj cyklistické výlety, a to prakticky v akomkoľvek smere.

Nasadnite na stroj času

Vybrali sme pre vás trasu, ktorá príjemne prekvapí množstvom prírodných, ale aj historických podnetov. Hoci vás pozývame relatívne neďaleko, budete si pripadať, akoby ste nastúpili do stroja času a zastavili sa až v dávnom praveku.

Jedna z najvyhľadávanejších cyklotrás západného Slovenska vedie cez Dúbravku a popri hrade Devín až do Rakúska. Až tak do tela si však dávať nemusíte. Odporúčaný úsek, ktorý stojí za prebádanie, je kratší, no na víkendové prevetranie malých aj veľkých výletníkov ako stvorený.

Ďaleko od ruchu mesta

Trasa ponúka jednoduchú orientáciu nasledovaním zeleného turistického značenia. Jej oficiálny začiatok je na konečnej autobusovej zastávke Kuklovská v bratislavskej mestskej časti Dlhé Diely. Odtiaľ pokračuje cez Kráľov vrch a Jezuitský les. Cez kopec Dúbravská Hlavica sa na kolesách dostanete pod Devínsku Kobylu, najzápadnejšieho karpatského výbežku na Slovensku.

 

Celá lokalita je pretkaná širšími aj užšími cestičkami a jej značná časť vedie cez lesy. Po ceste budete míňať len minimum áut a o to viac si užijete hudobnú kulisu ševeliaceho lístia a vtáčieho štebotu. Výhodou, ktorú oceníte najmä v letných mesiacoch, je bohaté stromové prístrešie, zdroj osviežujúceho chládku.

Celá rodina do sedla

Okruh z Dlhých Dielov do Devínskej Novej Vsi má približne 11 kilometrov a vďaka schodnému, dobre značenému terénu s iba miernym stúpaním sa radí medzi stredne náročné trasy, ktoré zvládnu aj netrénovaní cyklisti. Pre ešte väčší komfort môžete zvoliť horský či elektrický bicykel.

A ak si od dobrého výletu sľubujete viac ako len čerstvý vzduch, napríklad nebratislavsky vyzerajúcu momentku na Instagram, tu sú naše tipy na atraktívne fotozátišia.

1. Opustené kaverny

Baví vás história? Odfoťte sa pred kavernou. Špecifický typ vojnového opevnenia z čias prvej svetovej vojny možno vidieť v lesoch Dúbravskej Hlavice. Dodnes sa tu zachovalo 8 kavern. Ich hľadanie môže byť dobrou inšpiráciou pre rodinnú súťaž založenú na skúške postrehu.

2. Originálna vyhliadka

Fanúšikovia nádherných výhľadov, ale aj unikátnej architektúry ocenia dizajnovú vyhliadkovú vežu na Devínskej Kobyle, pod ktorou je, mimochodom, autorsky podpísaný rovnaký architektonický tím, ako pod vaším bývaním v Čerešniach. Rovnaký tím stojí aj za ideovou súťažou, v rámci ktorej študenti z celého sveta predstavili svoje návrhy na revitalizáciu zóny niekdajšej raketovej základne. Bunkre dávno chátrajú, ale potenciál lokality je obrovský. Možno sa práve prechádzate miestom, kde raz vyrastie planetárium či chodník v korunách stromov.

Viac o projekte, ktorý prepája minulosť s budúcnosťou, sa dočítate tu.

3. Impozantný maják

Majáky na fotkách majú svoje nezameniteľné exotické čaro, najmä ak sú fotené z podhľadu, čím vynikne ich majestátnosť. Možno vás prekvapíme, ale po majákový záber vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Jeden sa vyníma na Slovanskom nábreží v obci Devín.

4. Bocianie hniezda

Oblasť Devínskeho jazera zaujme a trochu mätie už svojím názvom. Žiadnu vodnú plochu tu nenájdete, len mokrade pozdĺž riečneho pobrežia Moravy. Určite si však so sebou pribaľte ďalekohľad alebo fotoaparát s kvalitným objektívom – ak budete mať šťastie, cvaknete jednu z bocianích rodiniek, ktoré tu zvyknú hniezdiť.

5. Vyschnuté dno mora

V blízkosti hradu Devín sa nachádza paleontologická zóna Sandberg, ktorou však z dôvodu ochrany vzácneho biotopu možno prechádzať iba pešo, bicykel teda budete musieť tlačiť vedľa seba. Majte oči otvorené, na každom kroku na vás striehne pripomienka praveku a niekdajšieho treťohorného mora. Okolie skrýva 300 druhov skamenelín vrátane žraločích zubov či pozostatkov veľrýb.

Fit tip: Aj keď trasa cyklovýletu poskytuje dostatok ochrany pred priamym slnkom, nezabudnite na dôsledný pitný režim. Voda so štipkou soli a pár kvapkami citrónovej šťavy nielen osvieži, ale aj zásobí fyzicky namáhané telo elektrolytmi, čím pomáha predchádzať únave.

Ďalšie novinky