28. apríl 2023

Gratulujeme kráľovnej a kráľovi Sitinského lesa. Vidíme sa o rok!

Radi podporíme dobrú vec, a keď sa na nás obrátil jeden z obyvateľov Čerešní s nápadom na beh Sitinským lesom, s radosťou sme sa stali hrdým generálnym partnerom tejto dobročinnej bežeckej akcie.

Sitinským lesom bežalo 500 nôh za dobrú vec

Uplynulú nedeľu 23. apríla sa skoro ráno pri bráne Slobody zvierat stretli bežci, nadšenci canicrossu a ich štvornohí kamaráti. Spolu 150 účastníkov pripravených vydať sa na beh lesom, ktorý je možno trochu v tieni Železnej studničky či Devínskej Kobyly a pre mnohých ešte stále nepoznaná lokalita. V skutočnosti sa však jedná o krásny lesný hrebeň s najvyšším vrcholom, Nad Sitinou, vo výške 264m nad morom. Miestami rozprávkovo hustý les s vojenskými bunkrami z 1. svetovej vojny dnes prepája Dúbravku, Karlovu Ves a Staré Grunty.

Les Sitina je charakteristický strmými stúpaniami ako z východnej, tak zo západnej strany. Práve tieto stúpania museli zdolať budúci Kráľ a Kráľovná Sitinského lesa. Les Sitina však nie je iba les. V jeho okolí sa nachádza aj zvierací útulok Sloboda zvierat. Práve ten bude spoločne s lesom ako takým vždy cieľom našej pomoci. Celý výťažok zo štartovného bol odovzdaný Slobode zvierat a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Najlepší z najlepších

Ako prví vyštartovali na náročnú lesnú trasu bežci.  Premiérovým Kráľom Sitinského lesa sa stal Miroslav Hraško a to vo výbornom čase 20:18. Titul Kráľovná Sitinského lesa bude prvý rok patriť Zuzana Bibzová ktorá trať zdolala za skvelých 26:38. Okolo obeda sa k nim pridali bežci, na bratislavskom bežeckom trhu, netradičnej disciplíny canicross – beh so psíkom na vôdzke. Víťazmi tejto disciplíny sa stali Iveta Osúchová a Šimon Trančík.

Medzi najväčších hrdinov premiérového ročníka patrí bezpochyby aj pán Pavel Murany, ktorý o veku takmer 75 rokov zdolal náročnú trať za skvelých 41m21s. Hneď prvý ročník podporili aj skutočne zvučné mená slovenskej atletiky – hobby bežec Michal Kováč, viacnásobný majster Slovenska v behoch na 1500m, 3000m a 5000m a napokon aj samotným kráľom Sitinského lesa sa stal elitný trailový bežec Mirosla Hraško, ktorý ustanovil rekord trate.

Prečítajte si aj:

Rozhovor s Matejom Smrekom – organizátorom behu: Pridajte sa k Sitinskému behu. Pomôžete svojej kondičke aj dobrej veci

O Sitinskom behu

Prvý ročník podujatia, ktoré organizuje OZ Priatelia Sitinského lesa na čele s Matejom Smrekom, obyvateľom našich Čerešní. OZ Priatelia Sitinského lesa vzniklo primárne s cieľom podporiť športové aktivity v lese ako aj pomôcť tomuto ekosystému udržať si čo najlepší stav. Les sitina je domovom pre mnohé divo žijúce zvieratá, denne ho navštevujú desiatky ľudí žijúcich v jeho blízkosti a je teda v záujme nás všetkých aby prosperoval.

 

Foto: Michal Fajt

Ďalšie novinky