03. február 2023

Bývanie budúcnosti? Takto kreslí Čerešne umelá inteligencia

Viete si predstaviť, že budete už o pár rokov bývať v dome, ktorý navrhne umelá inteligencia? To čo znelo donedávna, ako sci-fi, pomaly prichádza do našich životov. Developer Čerešní spoločnosť ITB Development má k inováciám blízko. Aj preto spojili ich vízie s umelou inteligenciou, vďaka čomu vám prinášame nový unikátny pohľad Čerešne.

Kde slová majú veľkú moc

Potvrdzuje sa to aj pri práci s umelou inteligenciou Midjourney. Tá vizualizácie vytvorila na základe kľúčových slov, základných parametrov a skutočných projektových vizualizácií. Náš grafik skúšal rôzne variácie aj hodnoty. Zadával, čo má umelá inteligencia brať do úvahy viac a čo menej. Výsledok nás príjemne prekvapil, posúďte sami:

 

 

 

A ako sa na prácu umelej inteligencie pozerajú naši architekti?

 

„Architektúra je futuristická, odvážna, bez nejakých zbytočných konštrukčných limitov. Je zrejmé, že pri zadávaní kľúčových slov medzi nimi nefigurovalo slovo rozpočet. Ale má veľmi snivé vyžarovanie. Paradoxne, práve v tomto, sa principiálne zhoduje s našou víziou – vysnívať si nový kúsok mesta – taký v ktorom by sme sami chceli žiť. Nakoniec práve atmosféra, ktorú obrázky vyžarujú je podobná tej našej, a teda už aj realite,“ zhodnotil prácu umelej inteligencie architekt a jeden zo zakladateľov ITB Development Tomáš Šebo.

Architekti sa o svoju prácu báť nemusia. Umelá inteligencia je iba jedným z nástrojov, ktoré pomáhajú pri tvorení a jej hlavným cieľom je prácu uľahčiť. Skúsenosti ani prax architektov však nedokáže nahradiť. Aktuálnou výzvou, nielen pre architektov, bude nájsť spôsob, ako  tento nástroj použiť čo najlepšie. Uľahčiť a skrátiť proces navrhovania môže napríklad umelá inteligencia integrovaná do softvéru, ktorý architekti používajú na modelovanie projektov.

 

A ako vyzerá ďalšia fáza Čerešní v skutočnosti? Aurori projektu Čerešne z ateliéru Architekti Šebo Lichý ju naprojektovali takto:

Umelá inteligencia sa dnes aj pre širokú verejnosť stáva dostupnejšou a prirodzene dvíha vlnu záujmu aj obáv. Na to, ako bude naša budúcnosť s umelou inteligenciou vyzerať si ešte musíme chvíľu počkať. Medzitým sa s ňou môžete pohrať aj vy. V Midjourney si môžete vytvoriť nové svety, ale napríklad aj vysnívané bývanie.

Ďalšie novinky