20. október 2021

5 dôvodov, prečo si zamiluješ Železnú studničku

Uplynulý rok a pol nám pripomenul, aké vzácne je mať v blízkosti bydliska relaxačnú zónu, kde sa dá kedykoľvek „stratiť“ v tichu lesa, užívať si veľkolepú scenériu a plnými dúškami nasávať nielen čerstvý vzduch, ale aj energiu z prírody. Snívaš o takomto mieste? Nemusíš. Stačí polhodina prechádzky z tvojho bytu v Čerešniach, a si tam!

Železnú studničku pozná azda každý Bratislavčan a vieme aspoň o piatich dobrých dôvodoch, prečo je to jedna z najvyhľadávanejších destinácií mestskej turistiky. Zamiluješ si ju aj ty, lebo... 

... je dostupná 

Z Dúbravky sa na začiatok Železnej studničky hladko dostaneš aj pešo, prípadne môžeš vytiahnuť bicykel, kolieskové korčule alebo kolobežku. Mieria sem tiež trolejbusy č. 207, 211 a 212, so zastávkou rovno pri Partizánskej lúke. Priamo na Železnú studničku jazdí autobus č. 43. O tomto mieste možno smelo vyhlásiť, že je dokonca dostupnejšie pre alternatívne formy dopravy ako pre autá, ktoré – hlavne v letných mesiacoch či v podvečerných hodinách – môžu pri parkovaní natrafiť na kapacitný problém. Nechaj teda auto v garáži a sprav si už zo samotnej cesty na Železnú studničku zahrievaciu etapu, lebo keď dorazíš do cieľa, si ešte len na štarte svojho dobrodružstva.

... je akčná  

Železná studnička v súčasnosti ponúka celú paletu multifunkčných tréningových plôch, ale pokojne môžeš zvoliť aj „freestyle“ a ísť si po svojom – či vychádzkovým alebo bežeckým tempom, je len na tebe. Výhodou je schodný, nenáročný terén, univerzálne využiteľný pre priaznivcov zdravého pohybu bez ohľadu na individuálny level kondície. Bežne tu stretneš vedľa seba vyšportovaných atlétov, seniorov s teleskopickými palicami, jogínov či rodinky s deťmi, ktoré sa práve snažia dostať pod kontrolu svoj prvý bicykel. Pridaj k tomu malebné rybníky, oddychové stanovištia či útulné bufety v obkolesení stromov a ľahko pochopíš, prečo je Železná studienka vždy akčnejšou alternatívou k víkendovej papučovej kultúre. Aktuálne prebiehajúca modernizácia spraví oblasť ešte atraktívnejšou s inkluzívnejšou –  okrem iného sem pribudne štýlová promenáda s mólami a bezbariérové prístupy k jazierkam.

... je priestranná

Úplne rozumieme, ak máš po prečítaní riadkov vyššie pochybnosti, či predsa nezvoliť iné miesto na výlet, lebo na Železnej studničke sa zas stretne „celá Bratislava“. Ale čaro veľkorysej prírodnej výmery Bratislavského lesoparku, ktorého súčasťou je aj Železná studnička, spočíva práve v tom, že ani v čase najväčšej špičky sa tu nebudeš cítiť stiesnene. Rozumne riešené cyklotrasy a hustá spleť cestičiek sú zárukou, že každý jeden návštevník si môže do sýtosti vychutnať pocit slobody bez obáv z narúšania svojho osobného priestoru inými turistami. Navyše, všadeprítomná príroda účinkuje na prichádzajúcich podobne ako retardér na prirýchle autá. Kto sem vkročí, automaticky preraďuje rýchlostnú páku a hektickosť mesta necháva za sebou, čo pomáha udržiavať atmosféru pokoja.

... je plná príbehov

Dnešná podoba Železnej studničky nabáda k odhaľovaniu jej včerajších príbehov, a že by sa ich našlo! Každá etapa lokálnej histórie stojí za hlbší prieskum a nie je nič autentickejšie, ako keď sa môžeš neskôr poprechádzať miestami, o ktorých si predtým čítal. Železná studnička, to totiž nie sú len rybníky a doliny malokarpatských lesov, ale aj pozostatky vodných mlynov, ktoré sa točili viac ako päť storočí, až ich nástup novej éry neokresal do podoby výletných reštaurácií, kaverny z prvej svetovej vojny či železničná zastávka patriaca k trati, po ktorej v lete 1848 prišiel z Viedne do Bratislavy prvý vlak ťahaný parnou lokomotívou. A pravdaže, nesmieme zabudnúť na legendárne Ferdinandove kúpele, ktoré lákali hostí na ozdravnú moc železitých prameňov. Bývali také populárne, že popri využívaní pre kúpeľné procedúry nimi plnili fľaše a odvážali ich na predaj do okolitých lekární.

... je perfektná pre deti

Prečo Železná studnička suverénne víťazí aj v konkurencii virtuálnej zábavy na tablete? Dve slová: detský areál. Ten tunajší je nielen pestrý a plnohodnotne vybavený na šibalstvá počas celého roka, ale býva aj častým dejiskom tematických eventov pre najmladších návštevníkov. Malí zvedavci sa môžu zúčastniť pútavých výprav, ako sú náučné geografické prechádzky či kurzy poznávania vtáčích hlasov alebo sa zabaviť pri Rozprávkach na Partizánskej lúke, podujatí pod záštitou Bratislavského kultúrneho a informačného strediska v spolupráci s Mestskými lesmi. Jednoducho, na Železnej studničke sa vždy niečo zaujímavé deje. A tebe nič z toho neujde, veď z Čerešní je to ozaj na skok.

Ďalšie novinky